Lai saņemtu uzturlīdzekļus no fonda, jābūt deklarētajai dzīvesvietai

J
jautā:
11. martā, 2020
Sarma

Vai ir iespējams atgūt uzturlīdzekļus no UGF? Bez iepriekšēja brīdinājuma ar dēlu tikām izdeklarēti no īres dzīvokļa, kurā dzīvojam no 2015. gada jūlija, pamatojoties uz īres līgumu. Par izdeklarēšanu uzzināju no UGF vēstules, kurā tiku informēta, ka fonds pārtrauc izmaksāt uzturlīdzekļus dēlam. Kamēr nokārtoju visas formalitātes (pasei tai pašā laikā beidzās derīguma termiņš, uzzināju, kā piedeklarēties no jauna), pagāja trīs mēneši. No jauna piedeklarējos tajā pašā dzīvesvietā, ar tādu pašu adresi, bet uzturlīdzekļus nesaņēmu. Noskaidroju, ka man vajag UGF iesniegt no jauna iesniegumu uzturlīdzekļu saņemšanai un tie tiks aprēķināti no tās dienas, kad iesniegumu no jauna iesniedzu UGF. Kārtojot dzīvesvietas deklarāciju, mani Deklarēšanas nodaļa informēja: ja piedeklarējos, tad UGF būs par to informēta un turpinās izmaksu, kā arī nav iemesla nemaksāt par to periodu, kamēr nebiju deklarēta, ka neko nezaudēsim. Ja apkopoju visu izziņu materiālu par to, ka ar dēlu visu šo laiku Latvijā (neesam pat mainījuši savu dzīvesvietas adresi), dēls nav pārtraucis mācības, es neesmu mainījusi darbavietu utt., un iesniedzu UGF pamatotu vēstuli, vai varam saņemt neizmaksātos uzturlīdzekļus? Jo likums paredz arī otra vecāka atbalstu un rūpes par bērnu.

A
atbild:
29. jūnijā, 2020

Uzturlīdzekļu garantiju fonda likuma 10. panta pirmās daļas 1. punktā ir noteikts, ka viens no priekšnoteikumiem, lai iesniedzējs varētu saņemt uzturlīdzekļus no fonda, ir tāds, ka gan iesniedzējam, gan bērnam ir jābūt deklarētai dzīvesvietai Latvijas Republikā. Šī paša likuma 14. panta pirmajā daļā ir uzskaitīti apstākļi, pēc kuru iestāšanās uzturlīdzekļu izmaksa tiek pārtraukta. To vidū ir apstāklis, kad iesniedzējam vai bērnam nav deklarētas dzīvesvietas Latvijā. Līdz ar to fonda administrācijai nav likumiska pamata veikt uzturlīdzekļu izmaksu par periodu, kurā iesniedzējam nebija deklarētas dzīvesvietas.