Invaliditāte nav pamats darba devēja uzteikumam

J
jautā:
11. martā, 2020
Olga

Labdien! Vai darba devējam ir tiesības atlaist no darba, ja darbinieks ir noformējis 3. grupas invaliditāti?

A
atbild:
24. martā, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

Invaliditāte pati par sevi nav pamats darbinieka atlaišanai. Jebkuru darbinieku var atlaist jeb izteikt darba uzteikumu tikai pamatotu, Darba likuma 101. pantā minētu iemeslu pēc. Tātad ir jābūt tiesiski pamatotam un pierādāmam atlaišanas iemeslam.

Darba devējs var uzteikt darba līgumu darbinieka spēju dēļ – pastāv objektīvi apstākļi, kas liek darba attiecības pārtraukt, – turklāt nav iespējams vienoties (darbinieks nepiekrīt) par nodarbināšanu citā darbā.

Darbinieka nespēja turpmāk izpildīt darba pienākumus var būt saistīta ar:

  1. fizisko, psihisko nepiemērotību veselības stāvokļa vai vecuma dēļ;
  2. profesionālo zināšanu trūkumu un nespēju tās apgūt.

Ja darbinieks nespēj veikt nolīgtos darba pienākumus veselības stāvokļa dēļ, tad uzteikuma pamatojums būs Darba likuma 101. panta 7. punkts. Darba devēja rīcībā ir jābūt faktiem par darbspēju zudumu ilgākā laika posmā, kā arī darbinieka iesniegtam ārsta atzinumam par veselības stāvokli.