E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19618
Lasīšanai: 5 minūtes
6
6

Tiesības dzīvot labvēlīgā vidē

J
jautā:
10. martā, 2020
Daina

Vai savā dzīvoklī man ir tiesības uz cilvēka cienīgu un mierīgu dzīvi? Pagājušā gada augustā dzīvokli virs manis iegādājās persona, lai varētu pelnīt naudu, izīrējot savu dzīvokli. Viņa tur ir iemitinājusi sievieti ar četriem mazgadīgiem bērniem. Apsaimniekotājs ir SIA “Namu Serviss”. Es šeit dzīvoju 16 gadus un zinu, kas ir sadzīves trokšņi, bet pusgadu katru dienu sist un dauzīt grīdu, tā ka dreb dzīvoklis, klausīties dzērāju kompāniju bļaušanā, tas nozīmē sevi necienīt. Ne pašvaldības policija, ne sociālais dienests, ne apsaimniekotājs uz iesniegumiem neatbild, bet nekas nemainās, trokšņi tikai pastiprinās. Šī “ģimene” pārtiek no sociālajiem pabalstiem, un mums, strādājošajiem, par kuru nodokļiem viņi dzīvo, nav iespējas atpūsties pat brīvdienās. Man policija (mutiski) pateica: ja kaut kas nepatīk, ejiet prom no šejienes. Citēju: “Viņa nekur neies, jo tur ir bērni.” Izveidojās bezizejas situācija, un es mēģināju izīrēt savu dzīvokli, bet cilvēki tādā troksnī atsakās dzīvot, mēģinājums dzīvokli pārdot, lai kļūtu par bezpajumtnieci, arī beidzās neveiksmīgi. Policiju daudzbērnu māte dzīvoklī nelaiž. Man šajā sakarībā radušās lielas problēmas gan ar veselību, gan ar darbu. Dzīvoklī eju, ieliekot ausīs speciālus aizbāžņus, tikai tie palīdz apslāpēt trokšņus par 50%. Es vairs neredzu risinājumu šai situācijai.

A
atbild:
18. martā, 2020

Jūsu tiesības dzīvot labvēlīgā vidē aizsargā Latvijas Republikas Satversme, kuras 115. pants nosaka: valsts aizsargā ikviena tiesības dzīvot labvēlīgā vidē, sniedzot ziņas par vides stāvokli un rūpējoties par tās saglabāšanu un uzlabošanu. Savukāt Dzīvokļa īpašuma likuma 14. panta 3. un 4. daļa  (“Dzīvokļu īpašnieka atbildība”) nosaka:

(3) Dzīvokļa īpašumu var atsavināt Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā, vienlaikus izliekot dzīvokļa īpašnieku, viņa ģimenes locekļus un citas dzīvokļa īpašumā iemitinātās personas, ja dzīvokļa īpašnieks, viņa ģimenes loceklis vai cita dzīvokļa īpašumā iemitinātā persona pārkāpj normatīvo aktu prasības, kas attiecas ar dzīvokļa īpašuma izmantošanu, tai skaitā sanitārās un ugunsdrošības normas, un tādējādi rada aizskārumu citu cilvēku drošībai un veselībai, apkārtējās vides kvalitātei.

(4) Prasību par dzīvokļa īpašuma atsavināšanu šā panta trešajā daļā noteiktajos gadījumos var celt ikviens dzīvokļa īpašnieks.

No minētā secināms: ja minētā dzīvokļa īpašnieks (vai īrnieks vai cita iemitinātā persona) regulāri un sistemātiski pārkapj normatīvo aktu prasības attiecībā uz pieļaujamā trokšņa līmeņa pārsniegšanu, Jums ir tiesības celt prasību tiesā par minētā īpašuma atsavināšanu (Civilprocesa likuma noteiktajā kārtībā), izliekot tajā dzīvojošās (iemitinātās) personas bez citas dzīvesvietas ierādīšanas.

Pieļaujamā trokšņa līmenis ir noteikts Ministru kabineta 2014. gada 7. janvāra noteikumos Nr. 16 “Trokšņa novērtēšanas un pārvaldības kārtība” 4. pielikumā.

Ceļot prasību, Jums ir jāspēj pierādīt un pamatot savu prasību, t. i., ka minētais īpašnieks izlieto dzīvokļa īpašumu pretēji tā lietošanas mērķim un ar savām darbībām nodara kaitējumu citiem dzīvokļu īpašniekiem, padarot to dzīves apstākļus par neiespējamiem. Kā pierādījums būtu izmantojams pašvaldības policijas apstiprinājums par saņemtajiem izsaukumiem uz attiecīgo adresi un konstatētajiem faktiem (sistemātiska pieļaujamā trokšņa līmeņa pārsniegšana), kā arī citi pierādījumi lietā.

Pirms šādas prasības celšanas tiesā rekomendējam nosūtīt attiecīgajam dzīvokļa īpašniekam brīdinājumu par šādas prasības celšanu un prasījumu pirmstiesas ceļā novērst radīto kaitējumu (izliekot attiecīgos īrniekus no minētajām telpām). Šāds pirmstiesas brīdinājums ir nosūtāms ierakstītā pasta sūtījuma veidā uz īpašnieka deklarētās dzīvesvietas adresi.

Labs saturs
6
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU