Vai darba sludinājumā var prasīt nosūtīt pretendenta fotogrāfiju

J
jautā:
10. martā, 2020
Daira

Vai darba sludinājumā var prasīt pievienot foto (CV un pieteikuma vēstuli ar fotogrāfiju)?

A
atbild:
24. martā, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

Saskaņā ar Darba likumu darba sludinājumā norāda darba devēja – fiziskās personas – vārdu un uzvārdu vai juridiskās personas firmu, vai personāla atlases uzņēmuma firmu, kas darba devēja uzdevumā novērtē pretendentu piemērotību un veic atlasi.

Darba sludinājumā tiek ietverta arī informācija par uzņēmumu, pienākumu apraksts, izvirzītās prasības pretendentam, pieteikšanās un atlases nosacījumi u. c.

Darba likuma 32. pants paredz, ka darba sludinājums (darba devēja paziņojums par brīvajām darbavietām) nedrīkst attiekties tikai uz vīriešiem vai tikai uz sievietēm, izņemot gadījumu, kad piederība pie noteikta dzimuma ir attiecīgā darba veikšanas vai attiecīgās nodarbošanās objektīvs un pamatots priekšnoteikums.

Tāpat darba sludinājumā aizliegts norādīt vecuma ierobežojumus, izņemot gadījumu, kad saskaņā ar likumu personas noteiktā vecumā nedrīkst veikt attiecīgu darbu.

Speciāla regulējuma par fotogrāfiju izmantošanu personāla atlases procesā normatīvajos aktos nav. Tomēr jānorāda, ka fotogrāfija atbilstoši Fizisko personu datu apstrādes likumam ir personas dati un datu saņēmējam ir nepieciešamas tiesības to apstrādei.

Likuma 25. pants noteic, ka datu apstrāde ir atļauta, ja ir vismaz viens no datu regulas 6. panta 1. punktā noteiktajiem pamatiem. Datu regulas 6. panta 2. un 3. punkta prasības attiecībā uz datu apstrādi, kas veicama, lai izpildītu uz pārzini attiecināmu juridisku pienākumu, uzdevumu, ko pārzinis veic sabiedrības interesēs, vai lai pārzinis varētu īstenot tam likumīgi piešķirtās oficiālās pilnvaras, ir noteiktas attiecīgo jomu regulējošos normatīvajos aktos.