Termiņi Darba likuma izpratnē

J
jautā:
12. februārī, 2013
Dzidra Pēterniece

Pēc mana pieprasījuma biju atbrīvota no darba no 01.02.2013. Savā iesniegumā es rakstīju: "Lūdzu atbrīvot mani no darba no 01.02.2013." Es uzskatu, ka mana pēdējā darba diena ir 01.02.2013. un vidēju izpeļņu kompensācijai par neizmantoto atvaļinājumu man bija jāaprēķina par periodu: 01.08.2012. - 31.01.2013. Darba devējs uzskata, ka mana pēdēja darba diena ir 31.01.2013. un janvāri vidējās izmaksas aprēķinā neņēma. Vai darba devējam ir taisnība? Kā pareizi bija jāuzraksta iesniegums, lai par manu pēdējo darba dienu tiktu uzskatīts 01.02.2013?

A
atbild:
13. februārī, 2013
Valsts darba inspekcija
Edgars Timpa, Darba tiesību nodaļas juriskonsults

Darba likuma 15.pants nosaka, ka „šajā likumā paredzētos termiņus nosaka kā kalendāra datumu vai laikposmu, ko aprēķina gados, mēnešos, nedēļās vai dienās. Termiņu var noteikt arī, norādot notikumu, kuram katrā ziņā jāiestājas”. Saskaņā ar Darba likuma 16.panta sesto daļu „termiņš, kas noteikts līdz konkrētam datumam, izbeidzas šajā datumā”.

Tātad, ja pēdējā darba diena ir noteikta, izmantojot darbinieka iesniegumā prievārdu  ar, no vai līdz, piemēram, no 1.datuma (konkrēts datums), tad saskaņā ar DL 16.panta sesto daļu šajā dienā izbeidzas termiņš, piemēram, izbeidzas darba tiesiskās attiecības. Līdz ar to darba devējam darbinieka pēdējā darba dienā jāizmaksā visas darbiniekam pienākošās naudas summas.

Savukārt vidējo izpeļņu darba devējam jāaprēķina, izmantojot Darba likuma 75.panta nosacījumus, piemēram, ja darbinieks savā pēdējā darba dienā 01.02.2013. veica darba pienākumus, tad, aprēķinot vidējo izpeļņu, darba devējam ir jāņem vērā arī šo dienu.