E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19582
Lasīšanai: 4 minūtes

Vai ieturējumus var veikt gan no algas, gan bankas konta

J
jautā:
07. martā, 2020
Jānis

Labdien! Man ir jautājums par uzturlīdzekļiem. No iepriekšējās laulības man ir trīs bērni, divām meitām vēl nav 7 gadi, vecākajai jau ir 7 gadi. Esmu parādā Uzturlīdzekļu garantiju fondam. Darbavieta maksā aptuveni 500 eiro mēnesī. Vai tiesu izpildītājs var ieturēt naudu arī no konta, ja darbavieta jau maksā?

A
atbild:
28. aprīlī, 2020
Edīte Brikmane
LV portāls

Jā, tas ir iespējams.

Piespiedu izpildes līdzekļus nosaka nevis zvērināts tiesu izpildītājs, bet gan piedzinējs (šajā gadījumā Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija), ievērojot Civilprocesa likumā noteikto. Proti, Civilprocesa likuma 567. panta pirmā daļa paredz, ka piedzinējs (kreditors), iesniedzot izpildu dokumentu zvērinātam tiesu izpildītājam, pieteikumā norāda piespiedu izpildes līdzekļus. Piedzinēja norādītie piespiedu izpildes līdzekļu veidi zvērinātam tiesu izpildītājam ir saistoši.

Tātad piedziņas procesā tiesu izpildītājs piemēro piedzinēja norādītos piespiedu izpildes līdzekļus, kas atrunāti Civilprocesa likuma 557. pantā.

Visbiežāk tā ir piedziņas vēršana uz parādnieka:

  • kustamo un nekustamo mantu;
  • naudas līdzekļiem kredītiestādēs;
  • darba samaksu un tai pielīdzinātajiem maksājumiem.

Ieturējumi no darba algas un tai pielīdzināmajiem maksājumiem (piemēram, bezdarbnieka pabalsts) tiek atvilkti saskaņā ar Civilprocesa likuma 594. panta normām, un tas atkarīgs no parāda veida.

Minētā 594. panta pirmās daļas 1. punkts paredz, ka uzturlīdzekļu piedziņas lietās nepilngadīgu bērnu uzturam vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā parādniekam tiek saglabāta darba samaksa un tai pielīdzinātie maksājumi 50% apmērā no minimālās mēneša darba algas, papildus saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā.

Ministru kabineta noteiktā minimālā mēneša darba alga 2020. gadā ir 430 eiro. Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērs – 64,03 eiro. Savukārt ar apgādībā esošu bērnu šajā gadījumā jāsaprot bērns, kas ir ierakstīts parādnieka nodokļu grāmatiņā.

Ja tā ir vēlējies kreditors, tiesu izpildītājs var dot arī rīkojumu kredītiestādēm vērst piedziņu uz parādnieka naudas līdzekļiem bankās saskaņā ar Civilprocesa likuma 599.1 pantu. Tādā gadījumā tiesu izpildītājs kredītiestādei dod rīkojumu noguldītos līdzekļus piedzenamās summas un sprieduma izpildes izdevumu apmērā pārskaitīt tiesu izpildītāja depozīta kontā, ievērojot šā likuma 1. pielikuma 3. punktā noteikto ierobežojumu attiecībā uz parādnieku (līdzekļi tiek saglabāti 50% apmērā no minimālās mēneša darba algas uz parādnieku, katru viņa ģimenes locekli un apgādībā esošu personu).

Pārējā nauda tiks pārskaitīta tiesu izpildītājam. Tas ir atšķirīgs piespiedu izpildes līdzeklis un nevis ieturējumu veikšana no darba samaksas jeb tai pielīdzinātajiem maksājumiem.

Var gadīties, ka parādnieka bankas konts ir bloķēts, šajā kontā tiek saņemta darba samaksa un paralēli arī banka veic ieturējumus no konta. Šāda situācija var izveidoties, jo tiesu izpildītājs, dodot rīkojumu apķīlāt bankas kontus, nevar pārbaudīt, kādus naudas līdzekļus parādnieks šajā kontā glabā vai saņem. Parādniekiem ir jāsaprot, ka tiesu izpildītājam nav iespēju redzēt parādnieka bankas kontu, tāpēc parādnieka interesēs ir komunicēt ar tiesu izpildītāju, sniedzot informāciju par ienākumu veidiem.

Plašāks izklāsts skaidrojumā “Kādi ienākumi ir pakļauti un kādi nav pakļauti parādu piedziņai”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 180 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU