Vai bezdarbnieka pabalsta saņēmējs var saņemt autoratlīdzību

J
jautā:
03. martā, 2020
Iveta

Vai persona, kurai ir bezdarbnieka statuss un kura saņem pabalstu, drīkst saņemt autoratlīdzību?

A
atbild:
06. martā, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Tiesības uz bezdarbnieka statusu pēc reģistrēšanās Nodarbinātības valsts aģentūrā ir personai, kura nestrādā (nav uzskatāma par darba ņēmēju vai pašnodarbināto saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu”).

Autoratlīdzības izmaksātājs no saviem līdzekļiem no autoratlīdzības (bruto) 5% apmērā veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas VSAOI pensiju apdrošināšanai par autoratlīdzības saņēmēju.

Autoratlīdzības saņēmējam, ja ienākums no autoratlīdzības mēnesī sasniedz vai pārsniedz minimālās algas apmēru (430 eiro), jāveic VSAOI kā pašnodarbinātajam, jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā un no brīvi izraudzīta objekta, kas nav mazāks par minimālās algas apmēru, ir jāveic VSAOI vispārējā apmērā: 32,15%.

Ja autoratlīdzības saņēmējam nav pienākuma veikt iemaksas vispārējā kārtībā, maksājot 32,15% likmi, tad saņemtā autoratlīdzība neietekmē tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu.

Iemaksas 5% apmērā, kas ir tikai pensiju apdrošināšanai, neietekmē tiesības uz bezdarbnieka statusu un pabalstu.