Nevar pārdot īpašumu, kas nav ierakstīts zemesgrāmatā

J
jautā:
02. martā, 2020
Anita

Nekustamais īpašums (māja) sadalīta 3 domājamās daļās, iegūts mantojuma ceļā. Viens no kopīpašniekiem vēlas savu daļu pārdot, otrs nevēlas, un trešais ir miris (visticamāk, tagad mantojis viņa mantinieks). Kā var uzzināt, kurš mantoja viņa daļu? Māja nav ierakstīta zemesgrāmatā, bet tiek kārtoti dokumenti, lai to izdarītu. Māja praktiski sadalīta 3 dzīvokļos (tā tur vienmēr bijis, taču papīros tas nav norādīts). Kā pārdot savu daļu, kas reāli ir viss otrais stāvs? Un kā kārtot pirmpirkuma tiesības attiecībā uz pārējiem kopīpašniekiem?

A
atbild:
23. martā, 2020
Latvijas notārs
Jānis Skrastiņš, priekšsēdētājs, zvērināts notārs

Pirmkārt, nevar pārdot īpašumu, kas nav ierakstīts zemesgrāmatā. Līdz ar to jāsāk ar šā jautājuma sakārtošanu. Saprast, ar ko tieši jāsāk, varēsiet tikai konsultācijā pie zvērināta notāra.
Ziņas par mantiniekiem var saņemt, lūdzot Latvijas Zvērinātu notāru padomei atļauju ziņu saņemšanai no notāra lietām. Kārtību, kādā tas notiek, nosaka Ministru kabineta noteikumi.