Vai var pieteikties mantojumam pēc vairāk nekā 10 gadiem

J
jautā:
02. martā, 2020
Daiga

Labdien! Manam tēvam piederēja kopīpašuma ¼ daļa, viņš ir ierakstīts zemesgrāmatā kā īpašnieks (zemesgrāmata ir tikai māsai, kura tur dzīvo). Miris 2001. gadā, neesmu pieteikusies mantojumam. Šobrīd divas māsas pārdeva savas daļas māsai, kura tur dzīvo. Palika mana tēva ¼ daļa. Vai mantojuma kārtošanai nav iestājies noilgums? Vai mana meita var pieteikties uz mantojumu? Kā mirušā īpašnieka meita esmu vienīgā mantiniece, tāpat man ir tikai viena meita, citu mantinieku nav. Kādi dokumenti jāsagatavo, dodoties pie notāra? Kādas varētu būt aptuvenās izmaksas, ja kadastrālā vērtība ¼ daļai ir 6200 eiro? Cik ilgs laiks būs nepieciešams notāram, lai nokārtotu lietu? Paldies!

A
atbild:
23. martā, 2020
Latvijas notārs
Jānis Skrastiņš, priekšsēdētājs, zvērināts notārs

Ja Jūs vai Jūsu meita ir pārņēmusi īpašumu faktiskā valdījumā, tad mantojums uzskatāms par pieņemtu. Pieņemt faktiskā valdījumā nozīmē – turpināt dzīvot īpašumā, uzturēt to, veikt ar to saistītos maksājumus (komunālos maksājumus, nekustamā īpašuma nodokli u. c.) u. tml. Līdz ar to tai no jums, kura mantojumu šādi ir pieņēmusi, jāvēršas pie zvērināta notāra un jāapliecina fakts, ka mantojums ir pieņemts faktiskā valdījumā. Termiņi jāpārrunā ar notāru, jo ir jāsaprot, vai būs nepieciešams izsludināt mantojuma atklāšanos. Līdzi būtu jāņem miršanas apliecība un radniecības dokumenti (dzimšanas apliecība un, ja manīts uzvārds, laulības apliecība). Izmaksas par mantojuma apliecību veidosies procentuāli no īpašuma vērtības. Meitai tās ir 0,5% notāra amata atlīdzība un 0,5% valsts nodeva par īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatā. Vienlaikus jārēķinās ar maksājumu par mantošanas iesnieguma iesniegšanu un, iespējams, ar citiem nelieliem maksājumiem, kas var būt individuāli katrā mantojuma lietā.