Vai apmaksā slimības lapu B bezdarbniekam, kam saslimis bērns

J
jautā:
01. martā, 2020
Undīne

Labdien! Jau 30 dienas esmu bez darba. Vai tiks apmaksāta slimības lapa B, ja man ir saslimis bērns, bet es nestrādāju?

A
atbild:
06. martā, 2020
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Inga Šlikaite, Kontaktu centra klientu apkalpošanas operatore

Ja ārsts ir izsniedzis darbnespējas lapu sakarā ar slima bērna kopšanu, bezdarbniekam tas ir kā attaisnojošs dokuments, kas pamato, kāpēc šajā laikā bezdarbnieks nevar piedalīties individuālajā darba meklēšanas plānā paredzētajos pasākumos.

Tiesības saņemt slimības pabalstu ir nodarbinātam bērna vecākam, kurš saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu” ir:

  • darba ņēmējs;
  • pašnodarbinātais un faktiski veic sociālās apdrošināšanas iemaksas;
  • pašnodarbinātā laulātais, kurš brīvprātīgi pievienojies sociālajai apdrošināšanai, ja slima bērna kopšanas dēļ tas neierodas darbā un tādējādi zaudē algotā darbā gūstamos ienākumus vai zaudē ienākumus kā pašnodarbinātais.

Slimības pabalstu piešķir, ja saslimušais bērns ir vecumā līdz 14 gadiem, proti, nav sasniedzis 14 gadu vecumu.

Ja darbnespējas periods sakarā ar slima bērna kopšanu ir iestājies pēc darba attiecību pārtraukšanas, tadā gadījumā tiesību uz slimības pabalstu nav.