E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19411
Lasīšanai: 3 minūtes

Jāvienojas par kopīpašuma lietošanas kārtību

J
jautā:
14. februārī, 2020
Inese

Zemesgrāmatā ir ierakstīts būvju īpašums, kurš sastāv no dzīvojamās mājas un vecas klēts (sliktā tehniskā stāvoklī) un uz kuru nostiprinātas īpašuma tiesības kopīpašniekiem (personai A un personai B), katram uz 1/2 domājamo daļu. Persona A dzīvo nekustamajā īpašumā (un ir arī zemes īpašnieks), kā arī uztur ēkas, persona B atbrauc pāris reižu gadā (lieto tikai dzīvojamās mājas pusi) un nekādu finansiālu ieguldījumu ēku uzturēšanā nenodrošina, un nav arī ieinteresēta to darīt. Koplietošanas līgums nav noslēgts. Kāds varētu būt iespējamais risinājums, ja persona A vēlas atjaunot klēti par saviem līdzekļiem? Noteikti var rasties situācija, ka persona B pēc klēts atjaunošanas vēlēsies pretendēt uz to, kaut arī nebūs iesaistījusies tās atjaunošanā, jo likumiski viņš ir īpašnieks 1/2 no visa īpašuma. Vai šādā sarežģītā kopīpašuma situācijā personai A vispār ir vērts uzsākt kādas darbības ēkas atjaunošanai?   

A
atbild:
24. februārī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts

Rīkoties ar kopīpašuma priekšmetu drīkst tikai ar visu kopīpašnieku piekrišanu. Vienlaikus katram kopīpašniekam ir pienākums maksāt par lietas uzturēšanai vajadzīgajiem izdevumiem samērīgi ar savu daļu kopīpašumā. Šādi izdevumi ir vai nu nepieciešami, ar kuriem pašu tās būtību uztur, vai aizsargā no pilnīgas bojāejas, sabrukuma vai izpostījuma, vai derīgi, kas uzlabo lietu, proti, pavairo ienākumu no tās, vai greznuma izdevumi, kas padara to tikai ērtāku, patīkamāku vai daiļāku. Nepieciešamos izdevumus atlīdzina katram, kas tos taisījis. Saskaņā ar tiesību doktrīnu nepieciešamo izdevumu atlīdzināšanas noteikuma pamatā ir princips, ka lietas īpašniekam pašam ir pienākums izdarīt šos izdevumus, taču viņš to laikus nav darījis. Tomēr jautājums par to, kāds izdevumu veids ir paredzams, tiks risināts individuāli katrā konkrētajā gadījumā. Tādēļ, lai nākotnē izvairītos no iespējamiem strīdiem par klēts lietošanu un ieguldījumu sadalīšanu, vēlams pirms nekustamā īpašuma uzlabošanas darbu uzsākšanas vienoties par kopīpašuma lietošanas kārtības jautājumiem. 

Pamats: Civillikuma 865., 866., 1068., 1071. pants.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 156 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU