TĒMA: Mājoklis

Vai īrniekam jāapmaksā dūmu detektora uzstādīšana

J
jautā:
14. februārī, 2020
Diāna

Labdien! Dzīvoju īrētā dzīvoklī. Sakarā ar jauno prasību par dūmu detektora uzstādīšanu dzīvoklī dzīvokļa īpašnieks to ir uzstādījis, taču kārtējā rēķinā par dzīvokļa īri un komunālajiem pakalpojumiem iekļāvis arī pozīciju par tā pirkšanas un uzstādīšanas apmaksu. Vai dzīvokļa īpašniekam ir tiesisks pamatojums dzīvokļa īrniekam prasīt veikt ierīces apmaksu?

A
atbild:
18. februārī, 2020
Inese Helmane
LV portāls

Likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 5. pantā noteikts, ka dzīvojamās telpas īres līgumu rakstveidā slēdz izīrētājs un īrnieks. Savukārt 11. pants noteic, ka dzīvojamās telpas īres maksu veido:

  • dzīvojamās mājas apsaimniekošanas izdevumu daļa, kas ir proporcionāla attiecīgās izīrētās dzīvojamās telpas platībai, un
  • peļņa.

Apsaimniekošanas izdevumi sastāv no:

  • dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem izdevumiem (mājas sanitārā kopšana, tehniskā uzturēšana, pārvaldes un apkalpojošā personāla uzturēšana);
  • normatīvajos aktos noteiktā dzīvojamās mājas nolietojuma (amortizācijas) atskaitījuma ēkas atjaunošanai.

Papildus īres maksai proporcionāli izīrētās dzīvojamās telpas platībai maksājami šādi obligātie maksājumi:

  • likumā noteiktais nekustamā īpašuma nodokļa maksājums;
  • dzīvokļa vai dzīvojamās mājas īpašnieka (valdītāja) un zemes īpašnieka noslēgtajā zemes nomas līgumā noteiktā zemes nomas maksa, ja izīrētā dzīvojamā telpa ir mājā, kas atrodas uz citam īpašniekam piederošas zemes (turpmāk – zemes nomas maksa).

Tas, kas ir iekļauts īres maksā, ir vienošanās starp īrnieku un izīrētāju. Īrniekam pēc būtības nav jāsedz dūmu detektora pirkšanas un uzstādīšanas apmaksa, ja par to nav panākta atsevišķa vienošanās.