TĒMA: Mājoklis

Kas turpmāk apsaimniekos māju

J
jautā:
12. februārī, 2020
Veronika

Līgums par dzīvojamās mājas pārvaldīšanu ar pašreizējo pārvaldnieku ir izbeidzies (pēc līgumā noteiktā), un saskaņā ar likumu kopīpašniekiem būtu jālemj par jaunu pārvaldīšanas līgumu/formu. Tomēr puse no dzīvojamās mājas īpašniekiem (10 kopīpašnieki) atsakās piedalīties sapulcē un lemt jautājumu par mājas turpmāko apsaimniekošanu, kamēr otra puse (10 kopīpašnieki) vēlētos izveidot un reģistrēt konkrētās dzīvojamās mājas biedrību nolūkā apsaimniekot un pārvaldīt dzīvojamo māju. Kā pareizāk būt rīkoties tiem 10 kopīpašniekiem, kuri vēlas veidot biedrību? Vai viņiem ir nozīme reģistrēt biedrību, ja nav kopīpašnieku sapulces lēmuma par šādas biedrības izveidošanu? Kā būtu jārīkojas, ja puse no kopīpašniekiem atsakās piedalīties sapulcē un lemt par jaunu pārvaldīšanas līgumu/formu? Turklāt nu jau bijušais pārvaldnieks nevēlas slēgt jaunu līgumu un tupināt pārvaldīt dzīvojamo māju.

A
atbild:
13. februārī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jolanta Kramerovska, zvērināta advokāte

Biedrības dibināšanai nav nepieciešams dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums. Biedrību var dibināt saskaņā ar Biedrību un nodibinājumu likuma noteikumiem, biedrības sastāvā jābūt vismaz diviem biedriem. Pati biedrības dibināšana automātiski nenozīmē, ka biedrība kļūst par ēkas pārvaldnieku, tādēļ pēc biedrības nodibināšanas dzīvokļu īpašnieku kopībai var ierosināt un tā var izlemt par pilnvarojuma sniegšanu biedrībai veikt ēkas kopīpašuma daļas pārvaldīšanu.  Šāda pilnvarojuma došana notiek saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma noteikumiem par dzīvokļu īpašnieku kopības kompetenci (likuma 16. pants), lēmumu pieņemšanas kārtību (18. pants). Lēmuma pieņemšanai par pilnvarojuma došanu (likuma 16. panta 2. daļas 4. punkts) nepieciešams, lai “par” nobalso dzīvokļu īpašnieki, kuri pārstāv vismaz divas trešdaļas no visiem dzīvokļu īpašumiem (likuma 17. panta 7. daļa).