E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19337
Lasīšanai: 3 minūtes

Vienošanās jāpilda, citādi izveidosies uzturlīdzekļu parāds

J
jautā:
10. februārī, 2020
ritvars

Ar sievu esam šķīrušies un pie notāra noslēguši vienošanos, ka es katru mēnesi maksāju bērna uzturlīdzekļus 200 eiro apmērā. Ja es palieku bez darba, vai man jāturpina maksāt šo summu? Vai arī varu maksāt to summu, kas noteikta likumā?

A
atbild:
02. martā, 2020
Edīte Brikmane
LV portāls

Noslēgtā vienošanās precīzi jāpilda neatkarīgi no apstākļiem, pretējā gadījumā izveidosies uzturlīdzekļu parāds.

Piemēram, ja vecāki ir vienojušies par regulāriem uzturlīdzekļu maksājumiem 200 eiro apmērā, bet pārskaitīti vien 129 eiro, nākamajā mēnesī bērna māte kā piedzinēja ir tiesīga uzsākt uzturlīdzekļu parāda – 71 eiro – piedziņu.

Parāda piedziņas kārtība atkarīga no tā, kāda veida notariālais akts ir ticis noslēgts. Proti, vai vienošanās par uzturlīdzekļiem taisīta kā notariālais akts, kas nav izpildāms tiesas sprieduma izpildes kārtībā, vai notariālais akts, kas ir izpildāms tiesas sprieduma izpildes kārtībā saskaņā ar Notariāta likuma D1 sadaļu.

Procesuālās atšķirības (pirmajā gadījumā tā ir mazliet sarežģītāka) plašāk izklāstītas LV portāla skaidrojumā – “Parāda piedziņa, ja netiek pildīta vienošanās par uzturlīdzekļiem”.

Vienošanās nosacījumus ir iespējams mainīt, dodoties pie notāra un noslēdzot jaunu vienošanos, ar kuru iepriekšējā zaudē spēku. Ja viens no vecākiem nav ar mieru mainīt līdzšinējo uzturlīdzekļu maksāšanas kārtību, tad strīds jāizšķir tiesā. Proti, bērna tēvs var sniegt prasības pieteikumu tiesā par uzturlīdzekļu apmēra samazināšanu.

Cita starpā arī Civilprocesa likuma 203. panta ceturtā daļa paredz – ja pēc tam, kad likumīgā spēkā stājies spriedums, ar kuru no atbildētāja piespriesti periodiski maksājumi, mainās apstākļi, kas ietekmē maksājumu apmēra vai ilguma noteikšanu, katra puse ir tiesīga, iesniedzot jaunu prasību, prasīt maksājumu apmēra vai termiņa grozīšanu.

Prasības pieteikumam jāpievieno pierādījumi, kas apliecina, ka uzlabot finansiālo situāciju un maksāt uzturlīdzekļus līdzšinējā apmērā nav iespējams.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU