Par bērna kopšanas atvaļinājuma izmantošanu informē mēnesi iepriekš

J
jautā:
07. februārī, 2020
Kristine

Labdien! Šobrīd esmu bērna kopšanas atvaļinājumā. Sakarā ar to, ka mums ir dvīņi (trīs mēnešus veci) un ir ļoti grūti vienai tikt galā, arī vīrs ies dekrētā. Vai vīram pēc iesnieguma uzrakstīšanas obligāti vēl jānostrādā mēnesis? Kāpēc nedrīkst doties dekrētā, teiksim, pēc nedēļas? Paldies!

A
atbild:
19. februārī, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

Iesākumā vēršam uzmanību, ka bērna tēvs nevar izmantot tā saukto dekrēta atvaļinājumu, jo to piešķir tikai nodarbinātai sievietei pirms dzemdībām.

Bērna tēvam ir tiesības uz divu veidu atvaļinājumiem:

  1. paternitātes atvaļinājumu – 10 dienas –, kuru strādājošs tēvs var saņemt pirmajos divos mēnešos pēc bērna (bērnu) piedzimšanas. Tiesības uz šo atvaļinājumu nosaka Darba likuma 155. panta pirmā daļa.
  2. bērna kopšanas atvaļinājumu – līdz 1,5 gadiem. Tiesības uz šo atvaļinājumu nosaka Darba likuma 156. pants.

Lai darba devējs varētu piešķirt tēvam bērna kopšanas atvaļinājumu, ir jāraksta iesniegums. Iesniegums iesniedzams vienu mēnesi iepriekš. To nosaka likuma norma – 156. panta otrā daļa.

Jāņem vērā darba devējam ir jābūt laikus informētam, ka darbinieks izmantos bērna kopšanas atvaļinājumu un nebūs darbā ļoti ilgu laiku, tādēļ ir jānodrošina viņa aizvietošana, un to ne vienmēr iespējams paveikt vienas nedēļas laikā.