Vai bērnam pārrakstīts dzīvoklis ir uzturlīdzekļi

J
jautā:
07. februārī, 2020
Sanita

Labdien! Vēlos noskaidrot jautājumu par uzturlīdzekļiem. Atrodos nereģistrētās attiecībās ar vīrieti, ar kuru drīzumā būs kopīgas nu jau divas atvases. Partnerim no iepriekšējās laulības ir divi nepilngadīgi bērni. Līdz šim viņam ar bijušo laulāto bija panākta vienošanās, ka uzturlīdzekļi tiks maksāti citā formā – tika maksāts kredīts par dzīvokli, kurā uzturas viņa bijusī sieva ar abiem bērniem, (aizdevuma ikmēneša maksājums ir vienlīdzīgs ar uzturlīdzekļu summu diviem bērniem). Šomēnes partnerim radās iespēja izmaksāt atlikušo kredīta summu, kas ir vairāki tūkstoši eiro, un drīzumā dzīvoklis tiks pārrakstīts uz vienu no bērniem. Vai sakarā ar to, ka ir nodrošināta pilnvērtīga dzīvesvieta (tiks nodotas īpašumtiesības vienam no bērniem), ir iespēja samazināt uzturlīdzekļu apjomu, balstoties uz Civillikuma 117. panta ceturtās daļas uzturlīdzekļu definīcijas skaidrojumu, kas paredz, ka uzturlīdzekļi izlietojami arī mājokļa nodrošināšanai?

A
atbild:
29. jūlijā, 2020
Edīte Brikmane
LV portāls

Vispirms atvainojamies, ka atbilde bija tik ilgi jāgaida. Jautājums ir diskutabls. Vecāku līdzšinējā vienošanās būtībā atbilst Civillikuma 179. panta pirmajā daļā noteiktajam, ka vecāku pienākums ir samērā ar savām spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu. Civillikums neizslēdz iespēju uzturlīdzekļus nodrošināt “graudā”, piemēram, nodrošinot dzīvesvietu (atbilstoši Civillikuma 177. pantā sniegtajai uzturlīdzekļu definīcijai). Vienlaikus, konsultējoties ar vairākiem juristiem, secinājām: ir arī viedoklis, ka līdz ar brīdi, kad dzīvoklis tiek pārrakstīts uz bērna vārda, tas ir bērna īpašums, līdz ar to tas vairs nevar tikt uzskatīts par ikmēneša uzturlīdzekļu nodrošinājumu. Aicinām konsultēties par šo jautājumu individuāli ar zvērinātu advokātu vai notāru.