E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19299
Lasīšanai: 3 minūtes

Uzturlīdzekļus ar atpakaļejošu datumu piedzīt nevar

J
jautā:
07. februārī, 2020
Vija

Man apmēram 10 gadus bija aizbildnis. Mātei ir atņemtas mātes tiesības, un tēvs nav norādīts dzimšanas apliecībā. Man ir 22 gadi. Nekad no bioloģiskajiem vecākiem neesmu saņēmis uzturlīdzekļus, jo aizbildnis neiesniedza vajadzīgos dokumentus. Tikai aizbildnim maksāja aizbildņa pabalstu, un man pēc pilngadības – valsts bāreņu pabalstu. Vēlos veikt DNS testu. Nezinu, vai tēvs piekritīs. Vai manā situācijā ir iespēja saņemt no bioloģiskajiem vecākiem uzturlīdzekļus?

A
atbild:
02. martā, 2020
Edīte Brikmane
LV portāls

Tā kā uzturlīdzekļi netika piedzīti ar tiesas spriedumu, uzturlīdzekļu parāds nav izveidojies un uzturlīdzekļus ar atpakaļejošu datumu vairs piedzīt nevar.

Tas, vai Jums 22 gadu vecumā ir tiesības turpmāk prasīt no vecākiem uzturlīdzekļus, ir atkarīgs no tā, vai spējat sevi apgādāt.

Proti, galvenais kritērijs, lemjot par pienākumu maksāt uzturlīdzekļus pilngadīgam bērnam, ir bērna spēja pašam par sevi gādāt. Civillikuma 179. panta pirmā daļa nosaka: “Vecāku pienākums ir samērā ar viņu spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu. Šis pienākums gulstas uz tēvu un māti līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt. Strīdus par uzturlīdzekļiem bērnam izšķir tiesa.”

Likumdevējs nav precizējis, kā noteikt, vai bērns spēj pats par sevi gādāt, jo situācijas var būt ļoti dažādas. Taču tiesu praksē tiek pieņemts, ka bērns, kurš mācās vidējās vai augstākās mācību iestādes dienas nodaļā un nav vecāks par 24 gadiem, ir uzskatāms par nespējīgu sevi apgādāt, līdz ar to vecākiem ir pienākums uzturēt bērnu.” Savukārt, “ja līdztekus studijām [..] bērns strādā un gūst ienākumus vai arī studijas pārtrauc, tad vecāks, kuram ir piespriests uzturlīdzekļu maksāšanas pienākums, mainoties apstākļiem, ir tiesīgs celt tiesā prasību par uzturlīdzekļu apmēra samazināšanu jeb atbrīvošanu no šā pienākuma”.

Tātad, ja pilngadību sasniedzis bērns turpina mācīties un šī iemesla dēļ nav iespējams gūt ienākumus algotā darbā, vecākam ir pienākums maksāt uzturlīdzekļus. Bet, ja bērns strādā un gūst ienākumus, uzturlīdzekļu piedziņai nav pamata.

Šajā situācijā arī būtu kritiski jāizvērtē, vai abām personām ir spēja maksāt uzturlīdzekļus un vai šis nebūt tik vienkāršais juridiskais process (paternitātes noteikšana, uzturlīdzekļu piedziņa, sprieduma nodošana zvērinātam tiesu izpildītājam piespiedu izpildei, ja spriedums netiek labprātīgi pildīts) atmaksātos.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 123 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU