TĒMA: Tieslietas

Paternitāti neatzīst – kā rīkoties

J
jautā:
06. februārī, 2020
Vija

Man tēva vietā dzimšanas apliecībā ir “svītriņa”. Vēlos piedzīt uzturlīdzekļus no sava tēva, bet vajag pierādīt paternitāti. Tēvs atsakās veikt DNS testu. Ko šādā gadījumā darīt? Ko lietas labā varētu darīt tiesa?

A
atbild:
20. februārī, 2020
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Tikai tiesa var mainīt šo situāciju, ja tēvs pats nav brīvprātīgi atzinis paternitāti un atsakās to darīt. Jums jāvēršas tiesā ar prasību par bērna paternitātes noteikšanu. Lai celtu šādu prasību un panāktu vēlamo rezultātu, nav nepieciešams, lai tēvs brīvprātīgi taisītu DNS testu un atzītu paternitāti.

Atbilstoši Civilprocesa likuma 249.1 panta noteikumiem tiesa pēc lietas dalībnieka lūguma nosaka ekspertīzi bērna bioloģiskās izcelšanās noteikšanai. Ja kāds lietas dalībnieks izvairās no ekspertīzes, tiesa pieņem lēmumu par šīs personas piespiedu nogādāšanu tiesu ekspertīzes izdarīšanai. Līdz ar to, ja nevēlēšanās taisīt DNS testu turpināsies arī pēc tiesas lēmuma par ekspertīzes noteikšanu, tad ekspertīzes izdarīšana var notikt piespiedu kārtā.