E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19251
Lasīšanai: 4 minūtes

Apdāvinātais drīkst izvēlēties, kam pārdot dāvanā saņemto dzīvokli

J
jautā:
04. februārī, 2020
Guntis

Labdien! Vecāki uzdāvāja manam brālim (dāvinājuma līgums) dzīvokli Rīgā. Brālis nolēma dzīvokli pārdot, samaksājot man pusi no pārdošanas summas: ar noteikumu, ka es pats dzīvokli pirkt nedrīkstu. Tai jābūt trešajai personai. Vai man kā neatraidāmajam mantiniekam ir tiesības iegādāties šo dzīvokli vai arī piedalīties lemšanā, kam un par cik pārdot? Vēlos šo dzīvokli nopirkt, bet brālis to pārdot atsakās. Paldies!

A
atbild:
20. februārī, 2020
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Ja vecāki atdāvinājuši dzīvokli bez īpašiem nosacījumiem, tad Jūsu brālis drīkst ar dzīvokli rīkoties pilnībā pēc saviem ieskatiem, turklāt arī nemaksājot jums nekādu pārdošanas rezultātā iegūto summu.

Līgumslēdzēju brīvības princips paredz, ka Jūsu brālis drīkst pilnībā pēc saviem ieskatiem izvēlēties, ar kuru personu slēgt darījumu. Ja vien šādas tiesības nav ierobežotas, jau dāvinot Jūsu brālim dzīvokli, piemēram, dāvinājuma līgumā nosakot Jums par labu pirmpirkuma tiesības. Vispārīgā gadījumā Jūsu brālim ir tiesības arī speciāli dzīvokli nepārdot Jums, bet iebilst pret pārdošanu nevarēsiet.

Ja dāvinājums neietver sevišķus noteikumus, tad Jūsu brālis var pārdot dzīvokli Civillikuma 2015. panta noteiktajā veidā: arī par ievērojami samazinātu cenu. Apstāklis, ka Jūsu brālis vēlas no šīs summas pusi samaksāt jums, pēc jautājumā norādītās informācijas ir uzskatāms par Jūsu brāļa dāvinājumu Jums.

Neatkarīgi no tā, par kādu summu dzīvokli pārdod, dzīvokļa pārdošanas cena neietekmē Jūsu neatņemamās daļas tiesīgā mantinieka tiesības. Ja Jūsu vecāki, atdāvinot dzīvokli Jūsu brālim, neatstāj Jums mantojumu tādā daļā, ka tas nesasniedz pat Jūsu neatņemamās daļas tiesīgā mantojuma daļu, tad ir piemērojami Civillikuma 1922. panta noteikumi: “Ja dāvinājums izdarīts tādā apmērā, ka dāvinātāja neatņemamās daļas tiesīgajiem neatliek pat viņa neatņemamās daļas [..]”. Tādā gadījumā Jūs varat prasīt no brāļa, arī tiesā, lai viņš izdod Jums neatņemamās daļas tiesīgā daļu no dāvanas, kuru Jūsu brālis ir saņēmis no vecākiem.

Ņemot vērā Civillikuma 1922. panta otrās daļas nosacījumus, lai aprēķinātu neatņemamās daļas tiesīgā daļu, jāņem par pamatu dāvinātāja mantas stāvoklis dāvināšanas laikā: neatkarīgi no tā, par kādu summu dzīvoklis tiks pārdots vai citādi atsavināts, Jums, visticamāk, pienākas neatņemamās daļas tiesīgā daļa, kuru aprēķina no dzīvokļa faktiskās vērtības.

Jāpiebilst – ja esat divi vienīgie mantinieki un dzīvoklis ir vienīgais mantojums, tad neatņemamā daļa ir tikai ceturtdaļa no dzīvokļa vērtības, līdz ar to, spriežot vienīgi no jautājumā norādītajiem apstākļiem, piedāvājums saņemt pusi no dzīvokļa pārdošanas cenas, iespējams, no tiesiskā viedokļa Jums ir diezgan labvēlīgs.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 130 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU