TĒMA: Mājoklis

Kā groza īres līgumu, ņemot vērā inflāciju

J
jautā:
14. janvārī, 2020
Emīlija

Labdien! Īres līgums ar saimnieku par dzīvokļa īri ir noslēgts pirms 20 gadiem. Tajā paredzēta arī īres maksas paaugstināšana atbilstoši vidējai inflācijai valstī gadā. Vai ir likumīgi, ka saimnieks gatavojas ņemt vērā visu 20 gadu perioda inflāciju un piedāvā īres maksas palielināšanu par šo summu? Vai nepastāv kāds noilgums? Paldies!

A
atbild:
10. februārī, 2020
Inese Helmane
LV portāls

Šo jautājumu regulē likums “Par dzīvojamo telpu īri”. Tā 13. pantā norādīts, ka dzīvojamās telpas īres līguma nosacījumus var grozīt, īrniekam un izīrētājam rakstveidā vienojoties. Ja dzīvojamās telpas īres līgumā ir paredzēta iespēja līguma darbības laikā paaugstināt dzīvojamās telpas īres maksu, izīrētājs vismaz sešus mēnešus iepriekš rakstveidā brīdina īrnieku par tās paaugstināšanu, ja vien īres līgumā nav noteikts citādi. Brīdinājumā norādāms īres maksas paaugstināšanas iemesls un finansiālais pamatojums.

Strīdus, kas rodas sakarā ar dzīvojamās telpas īres līguma grozīšanu, izšķir tiesa.