Kāda ir mantošanas kārtība, ja bērns dzimis faktiskajā kopdzīvē

J
jautā:
13. janvārī, 2020
aina

Vīrietim, kurš ir miris, dzīves laikā bija divas sievas. Laulībā ar pirmo sievu piedzima meita. Tad laulība tika šķirta. Otrā bija faktiskā sieva, kurai piedzima dēls. Dzimšanas apliecībā ir ierakstīti abi vecāki, un likuma izpratnē dēls tika atzīts. Pēc tēva nāves ir jākārto mantojuma pieņemšana, bet meita apšauba sava pusbrāļa tiesības. Kā rīkoties dēlam, lai saņemtu likumīgo mantojumu bez strīdiem?

A
atbild:
24. februārī, 2020
Signe Krūzkopa
LV portāls

Civillikuma 399. pants noteic, ka likumisko mantojuma tiesību nodibina tikai tāda radniecība, kas rodas:

  • ar dzimšanu likumīgā laulībā;
  • ar dzimšanu tādā laulībā, kura vēlāk atzīta par neesošu, vai ne vēlāk kā 306. dienā no šādas laulības izbeigšanas;
  • ar paternitātes atzīšanu vai tās noteikšanu tiesas ceļā.

Bērna izcelšanās tiek noteikta (Civillikuma pirmās daļas “Ģimenes tiesības” otrās nodaļas pirmā apakšnodaļa) šādi:

  • reģistrējot bērna dzimšanas faktu, dzimtsarakstu nodaļa dzimšanas reģistrā ieraksta ziņas par bērna vecākiem: tēvu un māti;
  • par bērna māti atzīstama sieviete, kas bērnu dzemdējusi;
  • ja bērna māte nesastāv laulībā, bērnam var atzīt paternitāti, bērna tēvam un mātei personiski iesniedzot kopīgu iesniegumu dzimtsarakstu nodaļā vai dzimtsarakstu nodaļai adresētu iesniegumu, uz kura notariāli apliecināts iesniedzēju paraksta īstums. Paternitātes atzīšana noformējama ar ierakstu dzimšanas reģistrā.

Lai veiktu jaundzimušā reģistrāciju, ja bērna vecāki nav noslēguši savstarpēju laulību, jāiesniedz paternitātes atzīšanas iesniegums (abi vecāki dzimtsarakstu nodaļā to var iesniegt, gan reģistrējot bērna dzimšanas faktu, gan pēc bērna dzimšanas fakta reģistrācijas, gan vēl pirms bērna piedzimšanas).

Civillikuma 400. pants noteic, ka bērni, kas cēlušies no vecākiem, kuri nav savstarpējā laulībā, ja izcelšanās no tēva un mātes ir noteikta likumā paredzētajā kārtībā, manto tāpat kā laulībā dzimušie bērni. No šādiem bērniem manto kā māte un tās radinieki, tā tēvs un tā radinieki.

Dēla vecāki nav bijuši laulībā, taču ar paternitātes atzīšanas iesniegumu ir noteikta dēla izcelšanās. Ieteicams konsultēties pie notāra un apkopot nepieciešamos dokumentus paternitātes atzīšanas pierādīšanai.