Vai var saņemt vecāku pabalstu, nebūt BKA un strādāt

J
jautā:
08. janvārī, 2020
Aleksejs

Labdien! Vai darba devējs ir tiesīgs atlaist no darba vai pazemināt darba algu, ja darbinieks saņem vecāku pabalstu un neatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā?

A
atbild:
16. janvārī, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba devējs var uzteikt darba līgumu tikai Darba likumā noteiktajos gadījumos. Tie ir definēti Darba likuma 101. pantā.

Darba devējs nevar vienpusējā kārtā grozīt darba līguma noteikumus, arī samazināt darba samaksu. Darba samaksas samazināšanai ir jābūt objektīvi pamatotai, piemēram, tiek grozīts darba laiks – darbinieks strādā nepilnu darba laiku –, mainās darbinieka darba pienākumi u. tml. Tādā gadījumā tiek rakstveidā noformēta vienošanās par darba līguma grozījumiem, ko paraksta abas puses.

Bērna kopšanas atvaļinājumu tikai piešķir, bet neapmaksā darba devējs, un to var izmantot jebkurā laikā abi vecāki, kamēr bērns nav sasniedzis 8 gadu vecumu.

Ja vecāku pabalsta saņēmējs neatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā un strādā, tad pabalstu izmaksā 30% apmērā no piešķirtā pabalsta.