E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18968
Lasīšanai: 3 minūtes

Vai drīkst publiskot personas datus, filmējot privātā teritorijā

J
jautā:
04. janvārī, 2020
Juris

Vai ir atļauts filmēt cilvēkus savā privātīpašumā bez viņu piekrišanas un augšupielādēt materiālus internetā?

A
atbild:
14. janvārī, 2020

Fizisko personu datu apstrādi Latvijā, līdzīgi kā visās citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, reglamentē Vispārīgā datu aizsardzības regula 2016/679, kā arī nacionālie normatīvie akti. Minētās regulas 5. pants nosaka datu apstrādes pamatprincipus: likumīgums, godprātība, pārredzamība, aktuālo datu apstrāde, glabāšanas ilguma ierobežojums, apstrādes minimizēšana u. c.

Savukārt 6. pants nosaka datu apstrādes tiesisko pamatu: datu subjekta “piekrišana”, pušu starpā noslēgts līgums (vai vēlme šādu līgumu slēgt), juridiska pienākuma izpilde, datu subjekta vitāli svarīgo interešu aizsardzība, apstrāde, ko veic sabiedrības interesēs vai pildot likumīgi piešķirtās pilnvaras, un pārziņa leģitīmās intereses.

Regula paredz arī izņēmumus: situācijas, kad šo regulu nepiemēro, piemēram, tādai datu apstrādei, ko persona veic tikai personiskām vai mājsaimniecības vajadzībām.

Tādējādi, ja video filmēšana skar tikai personīgo īpašumu (netiek filmēta publiskā daļa, piemēram, ceļš, iebrauktuve utt., un filmēšanas zonā nevar iekļūt personas, kuras neapmeklē privātīpašumu), tad šāda filmēšana ir pieļaujama. Savukārt filmējot (ar datu saglabāšanu) publiskās zonas pārziņa (īpašnieka) pienākums ir sniegt datu subjektiem regulas 13. pantā noteikto informāciju un informēt (ar vizuālām brīdinājuma zīmēm), ka šajā zonā tiek veikta videonovērošana.

Par nofilmētā materiāla publiskošanu (augšupielādi internetā) paskaidrojam, ka šajā sakarā arī ir vērtējams publiskojamās informācijas saturs un personu iesaiste. Piemēram, ja tiek publiskots kāds ģimenes pasākums (dzimšanas dienas svinības u. tml.), kas būtu attiecināms uz ģimenes vajadzībām, šāda publiskošana ir pieļaujama. Savukārt, ja internetā tiek publiskota informācija, kuras publiskošanas mērķis ir cits, tad vērā ņemamas regulas prasības attiecībā uz datu apstrādi un no šī mērķa izrietošie pienākumi.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 203 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU