Vai tiks izmaksāts atlaišanas pabalsts

J
jautā:
02. janvārī, 2020
Olesja

Labdien! Tēvs vienā darbavietā ir nostrādājis vairāk nekā 40 gadus. Divus gadus ir pensijā un strādā. Tagad notiek štatu samazināšana, un viņam paziņoja, ka ar viņu tiks izbeigtas darba attiecības. Vai viņam pienākas kompensācija? Paldies!

A
atbild:
06. janvārī, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

Ja uzņēmumā kādu apsvērumu dēļ notiek darbinieku skaita samazināšana, tad darba devējs tiem darbiniekiem, ar kuriem ir nolemts darba attiecibas izbeigt, par to obligāti paziņo rakstveidā. Tas parasti ir izsniegts darba līguma uzteikums, pamatojoties uz Darba likuma 101. panta pirmās daļas 9. punktu.

Jāņem vērā, ka tieši izsniegtajā dokumentā norādītais darba attiecību izbeigšanas pamatojums ir svarīgs, lai tiktu izmaksāts atlaišanas pabalsts. Piemēram, ja darba attiecības tiek izbeigtas, pusēm vienojoties (Darba likuma 114. pants), atlaišanas pabalsts nav jāizmaksā.

Jo atlaišanas pabalsta izmaksa ir darba devēja obligāts pienākums tikai Darba likuma 112. pantā norādītajos gadījumos.

Tādējādi ir jāvērtē dokuments, ko darba devējs Jūsu tēvam ir izsniedzis.