Lai saņemtu asistenta pakalpojumu, jāvēršas sociālajā dienestā

J
jautā:
21. decembrī, 2019
Aija

Patēvam piešķirta 2. grupa. Vai es varu kļūt par viņa asistentu, un kur man vispirms jāvēršas?

A
atbild:
30. decembrī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Tiesības saņemt asistenta pakalpojumu ir personai ar 2. invaliditātes grupu, pamatojoties uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) atzinumu par asistenta pakalpojuma nepieciešamību.

VDEĀVK sniedz atzinumu par asistenta pakalpojuma nepieciešamību, ja ir kāds no šādiem funkcionēšanas ierobežojumiem:

  • slimības vai anatomiskie defekti, uz kuru pamata ir izsniegts atzinums par medicīnisko indikāciju noteikšanu vieglā automobiļa speciālai pielāgošanai un pabalsta saņemšanai transporta izdevumu kompensēšanai;
  • abu augšējo ekstremitāšu anatomiski defekti: amputācijas stumbri plaukstu pamata līmenī vai augstāk;
  • garīgās veselības traucējumi.

Asistenta pakalpojums pašvaldībā ir atbalsts ārpus mājokļa personai ar ļoti smagu vai smagu invaliditāti, lai mazinātu invaliditātes sekas, palīdzot personai:

  • nokļūt uz darbu, saimnieciskās darbības veikšanas vietu (saimnieciskajā darbībā radīto produktu realizācijas vietu) un atpakaļ;
  • nokļūt uz izglītības iestādi, kvalifikācijas celšanas un profesionālās pilnveides vietu un atpakaļ;
  • nokļūt uz augstākās izglītības iestādi un atpakaļ, apgūt izglītības programmu;
  • nokļūt uz dienas aprūpes centru, dienas centru, sociālās rehabilitācijas institūciju, lai saņemtu pakalpojumu, un atpakaļ;
  • nokļūt uz dažādiem sociāliem un sabiedriskiem pasākumiem un nokļūt atpakaļ;
  • nokļūt uz ārstniecības iestādēm un dažādām institūcijām, saņemt šo institūciju pakalpojumus un nokļūt atpakaļ;
  • iepirkties, apmeklēt teātri, koncertu, sporta spēles vai citu brīvā laika pavadīšanas vietu, iesaistīties pasākumā un nokļūt atpakaļ;

Asistents cilvēkam ar invaliditāti var būt arī ģimenes loceklis. To, kādas formalitātes jānokārto cilvēkam asistenta pakalpojuma saņemšanai un potenciālajam asistentam, jānoskaidro pašvaldības sociālajā dienestā.