TĒMA: Pensijas

Brīvprātīga pievienošanās pensiju 2. līmenim

J
jautā:
18. decembrī, 2019
zigmunds

Ja aizgāju pensijā pirms deviņiem gadiem, vai uzkrājums no pensiju 2. līmeņa man būtu bijis jāmaksā jau tad?

A
atbild:
30. decembrī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Svarīga informācija, ko cilvēkam pašam būtu jāzina: vai viņš vispār ir bijis pensiju 2. līmeņa dalībnieks.

Pensiju 2. līmenis tika ieviests 2001. gada 1. jūlijā. Piedalīšanās pensiju 2. līmenī ir obligāta tiem, kas līdz 2001. gada 1. jūlijam nebija sasnieguši 30 gadu vecumu (dzimuši pēc 1971. gada 1. jūlija). Tie, kuri dzimuši no 1951. gada 2. jūlija līdz 1971. gada 1. jūlijam, 2. pensiju līmenim varēja un var pievienoties brīvprātīgi.

Ja pensionējāties pirms deviņiem gadiem, sasniedzot vispārējo pensijas vecumu, pēc Jūsu informācijas secināms, ka esat dzimis pirms 1951. gada 2. jūlijā. Ja tā, brīvprātīgi pievienoties pensiju 2. līmenim nevarējāt. Ko nozīmē pievienoties brīvprātīgi? To, ka cilvēks pats iesniedz iesniegumu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai par brīvprātīgu pievienošanos pensiju 2. līmenim.

Tie, kam Valsts fondēto pensiju likums noteica iespēju pensiju 2. līmenim pievienoties brīvprātīgi, pilno pensijas vecumu sasniedza 2013. jūlijā.