Maternitātes pabalsta aprēķināšana, ja pēc BKA dodas dekrēta atvaļinājumā

J
jautā:
18. decembrī, 2019
Marija

Labdien! 2017. gada decembrī (visu mēnesi) man bija slimības lapa B līdz 21.01.2018. No 22.01.2018. man bija maternitātes pabalsts – pirmsdzemdību (22.01.2018.–01.04.2018.). No 01.04.2018. līdz 09.06.2018. pēc dzemdībām un no 10.06.2018. BKA. Pašlaik esmu stāvoklī. Bija jādodas uz darbu 10.12.2019., bet no šīs dienas (10.12.2019.) man ir atvērta jauna slimības lapa B (pirmsdzemdību). Kā tiek aprēķināts mans maternitātes pabalsts? Vai tiks ņemti vērā mēneši, kad man bija izsniegta slimības lapa B (01.12.2018.–09.06.2018.)? Vai VSAA ir jāņem vērā tikai tie mēneši, kad man bija darba atalgojums?

A
atbild:
02. janvārī, 2020
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Inta Štrauha, Kontaktu centra klientu apkalpošanas operatore

Maternitātes pabalsta apmēra noteikšanai vispirms tiek noteikts vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķina periods.

Darba ņēmējam vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina par 12 kalendāro mēnešu periodu, šo periodu beidzot divus mēnešus pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums: maternitātes pabalstam – pirmā darbnespējas diena.

Ja darbnespējas lapa B par pirmsdzemdību periodu Jums tika izsniegta šī gada decembrī, vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķina periods maternitātes pabalsta apmēra noteikšanai ir 01.10.2018.–30.09.2019.

No Jūsu sniegtās informācijas secināms, ka visā aprēķina periodā esat atradusies tikai un vienīgi bērna kopšanas atvaļinājumā, kas nozīmē, ka vidējā apdrošināšanas iemaksu alga aprēķināma par 12 mēnešu periodu, “atkāpjoties” līdz pēdējai iemaksu algai, kas parasti ir pēdējā alga pirms došanās pirmsdzemdību atvaļinājumā ar iepriekšējo bērniņu.

Vidējo kalendāra dienas apdrošināšanas iemaksu algu iegūst, noteiktā laika posma kopējos ienākumus dalot ar kopējo kalendāra dienu skaitu periodā, neieskaitot tajā pārejošas darbnespējas kalendāra dienas, par kurām izmaksāts slimības pabalsts, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma kalendāra dienas, atvaļinājuma bez darba samaksas saglabāšanas, kas piešķirts sakarā ar nepieciešamību kopt bērnu, un bērna kopšanas atvaļinājuma kalendāra dienas.

Tātad periods, par kuru bijis piešķirts slimības un/vai maternitātes pabalsts, netiek ņemts vērā.