Vai piedziņu var vērst uz uzturlīdzekļu maksājumiem

J
jautā:
18. decembrī, 2019
Ieva

Labdien! Dzīvojot kopā ar bijušo draugu, dažādu apstākļu sakritības dēļ biju spiesta ņemt kredītu, kuru nevarēju samaksāt. Līdz ar to tiesu izpildītāja bloķēja karti, tāpēc varu skaidrā naudā izņemt 430 eiro, minimālās mēnešalgas apmērā. Aizejot uz tikšanos ar tiesu izpildītāju, aizpildīju visu nepieciešamo dokumentāciju un uzrakstīju iesniegumu par konta limita palielināšanu, ko es varu izņemt. Mēs ar bērna tēvu esam šķīrušies, un uz mutiskas vienošanās pamata viņš maksā uzturlīdzekļus bērnam (110 eiro), tāpēc norādīju, ka vēlos, lai limitu palielina par summu, kas domāta bērnam, kā arī bērna pabalstu, kas ir 11,38 eiro. Man tiesu izpildītāja norādīja, ka nepieciešama konta izdruka par pēdējiem trīs mēnešiem un bērna dzimšanas apliecības kopija, kas apliecinātu, ka bērna tēvs ir tas, kurš katru mēnesi iemaksā naudu par uzturlīdzekļiem. Visus nepieciešamos dokumentus iesniedzu, un tika atsūtīts lēmums, ka palielinās izmaksu no konta tikai par 11,38 eiro, bet uzturlīdzekļus, kurus skaita tēvs bērnam, es nesaņemšu, jo nav tiesas lēmuma, kas pierādītu, ka tēvam ir jāmaksā uzturlīdzekļi, un šo naudu man nemaksā Uzturlīdzekļu garantijas fonds. Vai šādā gadījumā es netieku pie uzturlīdzekļiem, ko tēvs maksā bērnam? Vai likumā nav noteikts, ka uz uzturlīdzekļiem nevar vērst piedziņu? Paldies!

A
atbild:
13. janvārī, 2020
Edīte Brikmane
LV portāls

Tiesu izpildītājs šajā gadījumā ir precīzi ievērojis likumā noteikto. Proti, ienākumu veidi, uz kuriem nevar vērst piedziņu, ir uzskaitīti Civilprocesa likuma 596. pantā. Šī panta 5. punktā teikts, ka piedziņu nevar vērst uz bērna uzturlīdzekļiem Ministru kabineta noteikto minimālo bērna uzturlīdzekļu apmērā, kurus, pamatojoties uz tiesas nolēmumu vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas lēmumu, maksā viens no vecākiem, kā arī uz Uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksājamiem bērna uzturlīdzekļiem.