Veselības problēmu dēļ uzteikumu izsniedz darba devējs

J
jautā:
18. decembrī, 2019
Anita

Obligātajā veselības pārbaudē arodārsts ir norādījis, ka darbinieks nevar veikt savu šībrīža darbu un viņam ir 3. invaliditātes grupa. Darba devējs uz to nav reaģējis, viņš ir pārtraucis darba attiecības, iesniegumā norādot “veselības problēmu dēļ”. Vai darba devējs var atbrīvot darbinieku pēc paša vēlēšanās?

A
atbild:
02. janvārī, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darbinieka nespēja turpmāk izpildīt darba pienākumus viņa veselības stāvokļa dēļ, ko apliecina ārsta atzinums, norāda, ka ir izveidojušies un pastāv objektīvi apstākļi, kas liek darba attiecības pārtraukt.

Šādā gadījumā darbiniekam nav jāraksta uzteikums. Iniciatīva darba attiecības pārtraukt ir jāuzņemas darba devējam.

Līdz ar to darba devējs sagatavos darba uzteikumu, pamatojoties uz Darba likuma 101. panta pirmās daļas 7. punktu.

Uzteicot darba līgumu, pamatojoties uz 101. panta pirmās daļas 7. punktu, darbiniekam pienākas Darba likuma 112. pantā noteiktais atlaišanas pabalsts. Pabalsts ir jāizmaksā šādā apmērā:

  • viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie konkrētā darba devēja bijis nodarbināts mazāk nekā piecus gadus;
  • divu mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie konkrētā darba devēja bijis nodarbināts piecus līdz 10 gadus;
  • triju mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie konkrētā darba devēja bijis nodarbināts 10 līdz 20 gadus;
  • četru mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie konkrētā darba devēja bijis nodarbināts vairāk nekā 20 gadus.