Atlaišanas pabalsta saņemšanas pamatojums un apmērs

J
jautā:
13. decembrī, 2019
Ilona

2020. gada sākumā jāatgriežas darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, taču darba devējs vairs nepiedāvā tādu amatu, kāds bija pirms BKA. Pamatojoties uz to, tiek izbeigtas darba attiecības. Kāda kompensācija darbiniekam pienākas no darba devēja?

A
atbild:
20. decembrī, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Ar kompensāciju par darba devēja uzteikumu, visticamāk, Jūs domājāt atlaišanas pabalstu.

Atlaišanas pabalsta izmaksa ir saistīta ar uzteikumā norādīto tiesisko pamatojumu, proti, uz kādu Darba likuma pantu atsaucoties, darba devējs uzteic darba līgumu.

Savukārt atlaišanas pabalsta apmērs ir saistīts ar kopumā uzņēmumā nostrādāto laiku. Visu iepriekš minēto nosaka Darba likuma 112. pants: “Ja darba koplīgumā vai darba līgumā nav noteikts lielāks atlaišanas pabalsts, uzteicot darba līgumu šā likuma 101. panta pirmās daļas 6., 7., 8., 9., 10. vai 11. punktā noteiktajos gadījumos, darba devējam ir pienākums izmaksāt darbiniekam atlaišanas pabalstu šādā apmērā:

1) viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts mazāk nekā piecus gadus;

2) divu mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts piecus līdz 10 gadus;

3) triju mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts 10 līdz 20 gadus;

4) četru mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts vairāk nekā 20 gadus.”