E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18661
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Drošība
1
4
1
4

Nodokļu maksātājam saimnieciskā darbība ir jāreģistrē

J
jautā:
02. decembrī, 2019
Inta

Labdien! Ieliku sludinājumu portālā “Facebook”, ka izīrēju dzīvokli (izīrēju pirmo reizi). Pēc pāris dienām VID bija klāt ar lielu garu vēstuli un lūdza paskaidrot, ar kādu mērķi es īzīrēju dzīvokli. Visu paskaidroju VID un dzīvokli neizīrēju, jo nodokli nevēlos maksāt. Jautājums, vai VID ir tiesības man pieprasīt konta izdruku no bankas? Nosūtīju arī izdruku VID, bet tagad viņi man jautā par nezināmiem saņemtiem maksājumiem (kuri ir apmēram 15–20 eiro lieli). Man nav ko slēpt kontā, jo strādāju pašvaldības iestādē un nodokļos valstij maksāju savu 1/3 algas, tūkstošu arī man nav. Jūtos ļoti pazemota, ka jāuzrāda konta izdruka. Nekur neatradu likumu par konta uzrādīšanu VID. Paldies!

A
atbild:
04. decembrī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

VID veic fizisko personu riska analīzi, lai varētu identificēt tās fiziskās personas, kuras gūst nedeklarētus ienākumus, no kuriem netiek nomaksāti nodokļi, “aplokšņu algas” risku, kā arī iespējamu nereģistrētās saimnieciskās darbības risku. Nav tāda atsevišķa likuma par konta uzrādīšanu. Visas kontroles darbības saistībā ar nodokļu un citos likumos noteiktajiem nodokļu maksāšanas pienākumiem, pret izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, pret nelegālu līdzekļu apriti un tā joprojām ir ietvertas likumos. Daži no tiem:

Likums “Par nodokļiem un nodevām” (Izvairīšanās no nodokļu vai nodevu maksāšanas – apzināta nepatiesas informācijas sniegšana nodokļu deklarācijās, nodokļu deklarāciju, informatīvo deklarāciju vai nodokļu administrēšanai un kontrolei nepieciešamās pieprasītās informācijas neiesniegšana, nelikumīga nodokļu atvieglojumu, priekšrocību un atlaižu piemērošana vai jebkura cita apzināta darbība vai bezdarbība, kuras dēļ nodokļi vai nodevas nav samaksātas pilnā apmērā vai daļēji.).

Likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (Nodokļa maksātāja pienākumi: pirms saimnieciskās darbības uzsākšanas reģistrēties Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējam, norādot saimnieciskās darbības jomu, kurā maksātājs veiks saimniecisko darbību.)

Kontu reģistra likums (Likuma mērķis ir izveidot un uzturēt kontu reģistru un nodrošināt personas konta datu apstrādi, arī tādēļ, lai nodrošinātu valsts institūcijām un amatpersonām iespējas saņemt informāciju, kas nepieciešama šajā likumā noteikto valsts pārvaldes uzdevumu izpildei; nodrošinātu efektīvu nodokļu administrēšanas sistēmas darbību.) No bankām saņemtā informācija tiek iekļauta VID informācijas sistēmā, kur tā tiek analizēta kopsakarā ar informāciju, kas jau ir VID rīcībā, lai noteiktu fiziskās personas, kuras ir guvušas ienākumus, nenomaksājot nodokļus. Tādējādi var tikt identificētas fiziskās personas un riski, ka nodokļi nav nomaksāti pilnā apmērā.

Likums “Par Valsts ieņēmumu dienestu” (VID uzdevumi: nodrošināt Valsts ieņēmumu dienesta administrēto valsts nodokļu, nodevu un citu valsts noteikto obligāto maksājumu iekasēšanu Latvijas teritorijā un uz muitas robežas, kā arī nodokļu, nodevu un citu obligāto maksājumu iekasēšanu Eiropas Savienības budžetam).

Kredītiestāžu likums (kredītiestādei noteiktos gadījumos jāsniedz ziņas valsts institūcijai, valsts amatpersonai vai citai iestādei un amatpersonai, arī Valsts ieņēmumu dienestam). Šo ziņu uzskaitījumā ir arī bankas konta izraksts par konkrētu laika periodu. Skaidrojošā informācijā norādīts, ka izraksti no bankas konta var tikt pieprasīti, ja šīs ziņas nevar iegūt no pašas fiziskās personas.

Informācija, ka Valsts ieņēmumu dienests uzrauga sludinājumus interneta portālos un citviet publicētos, lai noteiktu, vai nenotiek nereģistrēta saimnieciskā darbība, nav nekāds jaunums. Un nodokļu administrācija to nav slēpusi, šis kontroles instruments ir skaidrots jau vismaz pirms gadiem pieciem.

Jāpiebilst, ka normatīvo aktu uzskaitījums, kas vairākām valsts iestādēm un arī kredītiestādēm nosaka pienākumus uzraudzīt naudas darījumus, nesakritības ienākumos un izdevumos, ir daudz plašāks, arī saistībā ar “Moneyval” rekomendācijām un Latvijas apņemšanos tās izpildīt, piemēram, Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likums u. c.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 203 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU