E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18560
Lasīšanai: 8 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
5
1
5

Par narkotiku realizāciju draud brīvības atņemšana

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
15. novembrī, 2019
Kristaps

Sveiki! Esmu 17 gadus vecs jaunietis, un man tagad ir uzsākta krimināllieta par to, ka esmu pārdevis dažas narkotiskās vielas (“Ecstasy”) draugam, kurš nosūdzēja mani. Cik daudz un kāda veida pierādījumiem ir jābūt, lai mani varētu atzīt par vainīgu? Kāds sods var tikt piemērots man un vecākiem?

A
atbild:
02. decembrī, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Armands Smans, zvērināta advokāta palīgs
Linda Ņikona
LV portāls

Kriminālprocesa likumā netiek paredzēts konkrēts pierādījumu apjoms un veidi, kas obligāti ir jāizmanto, lai personu atzītu par vainīgu.

Plašāku informāciju par pierādījumiem un izmeklēšanas darbībām var meklēt Kriminālprocesa likuma (KPL) 9. nodaļā “Pierādīšana un pierādījumi”. Pierādījumi kriminālprocesā ir jebkuras likumā paredzētajā kārtībā iegūtas un noteiktā procesuālajā formā nostiprinātas ziņas par faktiem, kurus kriminālprocesā iesaistītās personas savas kompetences ietvaros izmanto pierādīšanas priekšmetā ietilpstošo apstākļu esamības vai neesamības pamatošanai.

Atbilstoši KPL 128. pantam pierādījuma ticamība ir kādas ziņas patiesuma konstatēšanas pakāpe. Savukārt to, cik ticamas ir pierādīšanā izmantojamās ziņas par faktiem, izvērtē, aplūkojot visus kriminālprocesa laikā iegūtos faktus vai ziņas par faktiem kopumā un savstarpējā sakarībā. Vienlaikus nevienam no pierādījumiem nav iepriekš noteikta augstāka ticamības pakāpe nekā pārējiem pierādījumiem. Jāvērš uzmanība, ka pierādījums kriminālprocesā var būt ziņas par faktiem, ko savā liecībā pratināšanas vai aptaujas laikā sniedz persona par kriminālprocesā pierādāmajiem apstākļiem un ar tiem saistītajiem faktiem un palīgfaktiem (liecība).

Kā norādīts Augstākās tiesas Krimināllietu departamenta 2018. gada 4. oktobra lēmumā lietā Nr. 11520035214, SKK-540/2018, pierādīšanas priekšmetā ietilpstošie apstākļi uzskatāmi par pierādītiem, ja pierādīšanas gaitā izslēgtas jebkādas saprātīgas šaubas par to esamību vai neesamību. Tāpat lēmumā teikts: “Pierādīšanas priekšmetā ietilpstošos apstākļus pierāda ar pieļaujamiem, attiecināmiem, ticamiem un pietiekamiem pierādījumiem, kas iegūti, pārbaudīti un novērtēti Kriminālprocesa likuma noteiktajā kārtībā. Kriminālprocesa likums neparedz pierādījumu vērtēšanas veidu – objektīva vērtēšana vai objektīvās patiesības noskaidrošana.”

Vienlaikus Latvijas Republikas Augstākās tiesas Krimināllietu departamenta 2018. gada 22. augusta lēmumā lietā Nr.11250014115, SKK-297/2018 skaidrots, ka par pierādījumiem atzīstamas likumā paredzētajā kārtībā iegūtas un noteiktā procesuālajā formā nostiprinātas ziņas par faktiem, nevis liecinošās personas sniegtais šo ziņu vērtējums.

Citiem vārdiem sakot, pierādījumu vērtēšana ir tiesas kompetencē.

Atbildot uz otro jautājumu, jānorāda, ka saskaņā ar Krimināllikuma (KL) 11. pantu pie kriminālatbildības var saukt fizisku personu, kas līdz noziedzīga nodarījuma izdarīšanas dienai sasniegusi 14 gadu vecumu. Tas nozīmē, ka kriminālsods, ja tiksiet atzīts par vainīgu, tiks piemērots Jums, vecākiem par to nekas nebūs.

Saskaņā ar KL 253.2 panta otro daļu par narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu vai pārsūtīšanu nelielā apmērā realizācijas nolūkā vai par narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu realizēšanu nelielā apmērā paredzēts sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 3 gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu. Šis pārkāpums KL izpratnē ir mazāk smags noziegums, kas ir tīšs nodarījums.

KL 253.1 panta pirmā daļa par narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu vai pārsūtīšanu realizācijas nolūkā vai par narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu realizēšanu, paredz sodu ar brīvības atņemšanu uz laiku no 2 līdz 8 gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz 3 gadiem. Šis pārkāpums KL izpratnē ir smags noziegums, kas ir tīšs nodarījums.

Savukārt KL 253.1 panta trešā daļa par narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu vai pārsūtīšanu realizācijas nolūkā vai par narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu realizēšanu, ja tās izdarītas ar narkotiskajām vai psihotropajām vielām lielā apmērā, paredz sodu ar brīvības atņemšanu uz laiku no 5 līdz 15 gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz 3 gadiem. Šis pārkāpums KL izpratnē ir sevišķi smags noziegums, kas ir tīšs nodarījums.

Atbilstoši likumam “Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību” “Ecstasy” apmērs, līdz kuram daudzumi atzīstami par nelieliem, ir 0,1 grams, savukārt apmērs, sākot ar kuru tā daudzumi atzīstami par lieliem, ir 1 grams.

Vienlaikus jāvērš uzmanība, ka KL ir paredzētas nepilngadīgo kriminālatbildības īpatnības. Proti, visi KL VII nodaļas nosacījumi attiecas uz personām, kas līdz noziedzīgā nodarījuma izdarīšanai nav sasniegušas 18 gadu vecumu.

Šajā nodaļā teikts, ka brīvības atņemšanas laiks personai, kas izdarījusi noziedzīgu nodarījumu pirms 18 gadu vecuma sasniegšanas, nedrīkst pārsniegt: 10 gadus – par sevišķi smagiem noziegumiem; 5 gadus – par smagiem noziegumiem, kas saistīti ar vardarbību vai vardarbības piedraudējumu vai izraisījuši smagas sekas; 2 gadus – par citiem smagiem noziegumiem.

Savukārt par kriminālpārkāpumiem un mazāk smagiem noziegumiem brīvības atņemšanas sods personai, kas izdarījusi noziedzīgu nodarījumu pirms 18 gadu sasniegšanas, nav piemērojams.

Nepilngadīgajiem piemērojami šādi pamatsodu veidi:

  • brīvības atņemšana;
  • piespiedu darbs;
  • naudas sods (ja ir savi ienākumi no 1 līdz 50 Latvijā noteikto minimālo mēnešalgu apmērā).

Nepilngadīgajiem piemērojami šādi papildsodu veidi:

  • mantas konfiskācija;
  • izraidīšana no Latvijas Republikas;
  • piespiedu darbs;
  • naudas sods;
  • tiesību ierobežošana;
  • probācijas uzraudzība.

LV portāls vērš uzmanību, ka saskaņā ar KL 254. pantu persona, kura labprātīgi nodevusi narkotiskās, psihotropās, jaunas psihoaktīvās vielas vai tās saturošus izstrādājumus, kuru aprite ir aizliegta vai ierobežota, vai labprātīgi paziņojusi par to iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu vai pārsūtīšanu, tiek atbrīvota no kriminālatbildības par šo vielu lietošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu vai pārsūtīšanu.

Papildus jāvērš uzmanība uz KL 55. panta pirmajā daļā noteikto: ja, nosakot brīvības atņemšanu, ilgāku par 3 mēnešiem, bet ne ilgāku par 5 gadiem, tiesa, ņemot vērā izdarītā noziedzīgā nodarījuma raksturu un radīto kaitējumu, vainīgā personību un citus lietas apstākļus, iegūst pārliecību, ka vainīgais, sodu neizciešot, turpmāk neizdarīs likumpārkāpumus, tā vainīgo var notiesāt nosacīti.

Šajā gadījumā tiesa nolemj sodu neizpildīt, ja tās noteiktajā pārbaudes laikā notiesātais neizdarīs jaunu noziedzīgu nodarījumu, nepārkāps sabiedrisko kārtību un izpildīs kriminālsodu izpildi reglamentējošā likumā paredzētos un Valsts probācijas dienesta noteiktos pienākumus.

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU