Kad persona var lūgt piemērot tiesiskās aizsardzības procesu

J
jautā:
15. novembrī, 2019
Dzidra

Labdien! Vai fiziska persona var lūgt tiesu piemērot sev tiesiskās aizsardzības procesu? Vai fiziska persona ar individuālā komersanta vai saimnieciskās darbības juridisko statusu var lūgt tiesu piemērot sev tiesiskās aizsardzības procesu?

A
atbild:
10. janvārī, 2020
Signe Krūzkopa
LV portāls

Tiesiskās aizsardzības process (TAP) un ārpustiesas tiesiskās aizsardzības process (ĀTAP) ļauj parādniekam atjaunot savu spēju nokārtot savas saistības, ja parādnieks nonācis finansiālās grūtībās vai uzskata, ka tajās nonāks. Tiesiskās aizsardzības procesu, pamatojoties uz parādnieka pieteikumu, ierosina tiesa.

Maksātnespējas likuma 56. pantā noteikts, ka juridiskās personas maksātnespējas procesu piemēro attiecībā uz juridisko personu, personālsabiedrību, individuālo komersantu, ārvalstī reģistrētu personu, kas veic pastāvīgu saimniecisko darbību Latvijā, un šajā likumā noteiktiem speciāliem subjektiem (turpmāk šajā sadaļā – parādnieks).

Savukārt 32. pantā noteikts, ka tiesiskās aizsardzības process ir piemērojams juridiskajām personām, personālsabiedrībām, individuālajam komersantam, ārvalstī reģistrētai personai, kas veic pastāvīgu saimniecisko darbību Latvijā, un lauksaimniecības produktu ražotājiem.

Līdz ar to TAP uzsākšanu var lūgt juridiskās personas, personālsabiedrības, individuālais komersants, ārvalstī reģistrēta persona, kas veic pastāvīgu saimniecisko darbību Latvijā, un lauksaimniecības produktu ražotājs, iesniedzot tiesā pieteikumu. Parādniekam TAP nav obligāts un nav pienākuma par to iesniegt pieteikumu. TAP ir parādnieka brīvprātīga izvēle, ja tam radušās vai tuvākajā laikā radīsies finansiālas grūtības un tas vēlas turpināt veiksmīgu saimniecisko darbību.

Parādniekam, iesniedzot TAP pieteikumu, ir jāiemaksā valsts nodeva par pieteikuma izskatīšanu tiesu iestādē. Valsts nodevas apmērs ir 145 eiro.

TAP tiek uzsākts brīdī, kad tiesa pieņem TAP pieteikumu un ierosina TAP lietu ar lēmumu.