Kam ir tiesības mantot, ja sastādīts testaments

J
jautā:
14. novembrī, 2019
Lidija

Labdien! Vīrs nesen nomira, zinu, ka viņš ir sastādījis testamentu un novēlējis visu savu mantu man un vienam savam dēlam, katram 1/2 domājamo daļu. Testamentā nav minēts otrs dēls, taču tas arī nomira, jau pēc tēva nāves. Un trešais dēls ir miris pirms sava tēva, bet viņam ir meita. Kam un uz kāda pamata ir tiesības mantot atstāto mantojumu?

A
atbild:
10. janvārī, 2020
Signe Krūzkopa
LV portāls

Civillikuma 422. pantā noteikts, ka testators savam nāves gadījumam var brīvi noteikt par visu savu mantu – ar ierobežojumu, ka viņa neatņemamās daļas tiesīgajiem atstājamas viņu neatņemamās daļas.

Neatņemamās daļas tiesīgie ir laulātais un lejupējie, bet, ja nav lejupējo, kas pārdzīvojuši mantojuma atstājēju, tad laulātais un tuvākās pakāpes augšupējie. Respektīvi, ja testamentā viss novēlēts Jums un Jūsu dēlam, tad citi mantinieki pretendēt uz mantojumu nevar.

Jums jāvēršas pie notāra pēc konsultācijas, taču, spriežot pēc Jūsu aprakstītās situācijas, Jūs un dēls būsiet vienīgie mantotāji.