Vai apsardzes dežurantam un dienesta vadītājam jāiegūst apsardzes sertifikāts

J
jautā:
14. novembrī, 2019
Daina

Labdien! Vēlējos noskaidrot par apsardzes dežurantiem (kods 511410) un apsardzes dienesta vadītājiem (kods 511401). Vai šiem apsardzes darbiniekiem ir jāiegūst sertifikāts? Paldies!

A
atbild:
06. janvārī, 2020
Valsts policija
Līna Kaļķe, Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste
Linda Ņikona
LV portāls

Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr. 264 “Noteikumi par Profesiju klasifikatoru, profesijai atbilstošiem pamatuzdevumiem un kvalifikācijas pamatprasībām” (turpmāk tekstā – MK noteikumi) 748. punkts noteic, ka atsevišķās grupas “5414 Apsardzes darbinieki” profesijās nodarbinātie atrodas un patrulē objektos, dienesta autostāvvietās, teritorijās un dienesta telpās, novērš zādzības, vardarbību, apsargā īpašumu un materiālās vērtības no izlaupīšanas un uzbrukumiem, nodrošina apsargājamos objektos sabiedrisko kārtību un ugunsdrošības normu ievērošanu, šo objektu apmeklētāju, klientu un darbinieku drošību, aiztur likumpārkāpējus un veic miesassargu funkcijas”.

Saskaņā ar MK noteikumu 749. punktu atsevišķajā grupā “5414 Apsardzes darbinieki” ir iekļautas arī jautājumā minētās profesijas:

  • apsardzes dienesta vadītājs (kods 5414 01);
  • apsardzes dežurants (kods 5414 10).

Iepriekš norādītajām profesijām ir noteikti atbilstoši pamatuzdevumi:

  • organizēt un koordinēt objekta apsardzes dienesta darbu, nodrošināt uzņēmuma mantas, komercdarbības un personāla aizsardzību pret pastāvošajiem riskiem;
  • organizēt drošības, ugunsdrošības, vides un citu normatīvo aktu prasību izpildi, kā arī uzraudzīt to ievērošanu;
  • vadīt un organizēt apsardzes struktūrvienības darbību;
  • patrulēt pie ēkām, dienesta autostāvvietām, teritorijās un dienesta telpās, novērst zādzības un vardarbību;
  • veikt īpašuma un materiālo vērtību apsardzi;
  • nodrošināt naudas līdzekļu pārvietošanu apsargājamās dienesta telpās, pavadīt inkasāciju;
  • veikt klienta skaidras naudas, algu, avansu un deponentu saņemšanu un nogādāšanu uz/no bankām vai banku nodaļām Latvijas teritorijā;
  • nogādāt maiņas naudu tirdzniecības vietās, nogādāt kases atlikumu bankās vai banku nodaļās;
  • pārvadāt dokumentus un citu vērtīgu kravu;
  • veikt naudas apstrādi un citus pakalpojumus;
  • nodrošināt apsardzes ieroču uzskaiti un glabāšanu, veikt citus personu apsardzes pienākumus;
  • veikt kontroles pasākumus uzņēmuma apsargājamos objektos;
  • ziņot vadībai par notiekošajiem pārkāpumiem uzņēmuma apsargājamos objektos, kā arī par citiem ārkārtas notikumiem objektā;
  • piedalīties ārkārtas situāciju izmeklēšanā apsargājamos objektos;
  • koordinēt objektu patrulēšanu;
  • strādāt ar centrālo apsardzes pulti un pieņemt informāciju no apsargājamiem objektiem par šo objektu operatīvo stāvokli;
  • apstrādāt un pārbaudīt trauksmes signalizāciju;
  • garantēt trauksmes situāciju operatīvu risināšanu;
  • nodot un pieņemt dežuranta maiņas;
  • uzturēt sakarus ar dežurantu un nekavējoties informēt viņu par pieļautajiem objektu apsardzes režīma pārkāpumiem un notikumiem;
  • darba pienākumu pildīšanas laikā novērst noziedzīgus uzbrukumus normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

Apsardzes darbības likuma 1. panta 1. punktā definēts, ka apsardzes darbība ir apsardzes tehnisko sistēmu ierīkošana, nekustamā īpašuma, kravas, preču vai citas kustamās mantas, skaidras naudas vai vērtspapīru un fizisko personu apsardze, iekšējās kārtības un drošības nodrošināšana apsargājamos objektos, apsardzes konsultāciju sniegšana, kā arī citi pasākumi vai pasākumu kopums, ko veic apsardzes darbinieks, apsardzes komersants vai iekšējās drošības dienests, lai novērstu prettiesiskus vai citādus apsargājamā objekta apdraudējumus.

Vienlaikus Apsardzes darbības likuma 4. pants paredz apsardzes darbības ierobežojumus, tajā arī minēts, ka apsardzes darbībā ir aizliegts:

  • veikt apsardzes darbību (izņemot apsardzes tehnisko sistēmu ierīkošanu), ja nav saņemts apsardzes sertifikāts;
  • uzdot veikt apsardzes darbību personai, ar kuru nav noslēgts darba līgums un kura nav saņēmusi apsardzes sertifikātu, izņemot gadījumu, kad atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai mācību prakses organizācijas kārtībai ir pieņemts mācību praksē praktikants, kurš akreditētā izglītības iestādē apgūst apsardzes sertifikāta saņemšanai nepieciešamo apmācību. Praktikants apsardzes darbību var veikt tikai apsardzes darbinieka vadībā. Apsardzes darbinieks vienlaikus var vadīt (apmācīt) tikai vienu praktikantu.

Līdz ar to var secināt, ka uz apsardzes dienesta vadītāju (kods 5414 01) un apsardzes dežurantu (kods 5414 10) ir attiecināmas Apsardzes darbības likuma 4. panta prasības, proti, šo profesiju pārstāvjiem jāiegūst apsardzes sertifikāts.