Ko iegūst no kopīpašuma sadalīšanas

J
jautā:
13. novembrī, 2019
Anita

Labdien! Lūdzu sniegt skaidrojumu par šādu jautājumu: šobrīd dzīvojamā māja nav sadalīta dzīvokļu īpašumos. Vairāki dzīvokļu īpašnieki vēlas uzsākt procesu par mājas sadalīšanu dzīvokļu īpašumos. Kādas priekšrocības no tā iegūs iedzīvotāji?

A
atbild:
19. novembrī, 2019
Inese Helmane
LV portāls

Kopīpašuma jautājums ir ļoti plaša tēma. Kopīpašums ierobežo kopīpašnieka rīcību, tas ir īpašumtiesību apgrūtinājums. Piemēram, ar savām domājamām daļām īpašnieks var rīkoties tikai tad, ja ieplānotajam darījumam (ar atsevišķiem izņēmumiem) piekrīt visi pārējie kopīpašnieki. Ir arī dažādas citas problēmas. Viena no tām – nekustamā īpašuma nodokļa likmes piemērošana, jo dzīvokļa īpašumos nesadalītām daudzdzīvokļu mājām tiek noteikta mājā deklarētajiem iedzīvotājiem piekritīgā platība, uz kuru attiecina samazināto nekustamā īpašuma nodokļa likmi (0,2–0,6%), bet par pārējo platību tiek noteikta lielākā likme – 1,5%.

Plašāk par kopīpašumu un tā problēmām LV portāls rakstīja publikācijā “Kopīpašums un tā zemūdens akmeņi (I)” un “Kopīpašums un tā zemūdens akmeņi (ll)”.

Vairāk informācijas iespējams atrast arī LV portāla skaidrojumā “Mājas sadalīšana dzīvokļa īpašumos”.