Rokrakstu ekspertīze

J
jautā:
11. novembrī, 2019
Artūrs

Līgumā ir autoru “Līga” un “Liene” paraksti. Pēc trīs dienām tiesas zālē Līga paziņo, ka savu parakstu tur nav uzlikusi. Līguma parakstīšanas brīdis nav notariāli apstiprināts. Kā rīkosies tiesnesis? Vai paraksta ekspertīzes slēdziens nosaka, vai patiesais vai viltotais paraksts ir derīgs līgumā? Vai ekspertīzes veicējam ir ļoti liela vara?

A
atbild:
12. decembrī, 2019
Signe Krūzkopa
LV portāls

Civilprocesa likums noteic, ka ekspertīzi lietā tiesa nozīmē pēc puses lūguma gadījumos, kad lietai nozīmīgu faktu noskaidrošanai nepieciešamas speciālas zināšanas zinātnē, tehnikā, mākslā vai citā nozarē (šajā gadījumā – zināšanas par rokrakstu). Ja nepieciešams, tiesa nosaka vairākas ekspertīzes.

Ekspertīzi izdara Tiesu ekspertu likumā noteiktās personas. Ekspertu izrauga puses pēc savstarpējas vienošanās, bet, ja tāda nav panākta tiesas noteiktajā termiņā, ekspertu izraugās tiesa. Ja nepieciešams, var izraudzīties vairākus ekspertus.

Lietas dalībniekiem ir tiesības iesniegt tiesai jautājumus, par kuriem, pēc viņu domām, ekspertam jādod atzinums. Jautājumus, kuros nepieciešams eksperta atzinums, nosaka tiesa. Lietas dalībnieku uzdoto jautājumu noraidīšana tiesai ir jāmotivē.

Tiesas lēmumā par ekspertīzes noteikšanu norādāms, kuros jautājumos nepieciešams eksperta atzinums un kam uzdots izdarīt ekspertīzi.

Eksperts dod objektīvu atzinumu savā vārdā un ir personīgi atbildīgs par to. Eksperta atzinumam jābūt motivētam un pamatotam.

Atzinumu izsaka rakstveidā un iesniedz tiesai. Eksperta atzinumam jāsatur precīzs veikto pētījumu apraksts, to laikā izdarītie secinājumi un motivētas atbildes uz tiesas uzdotajiem jautājumiem. Ja eksperts, izdarot ekspertīzi, konstatē apstākļus, kuriem ir nozīme lietā un par kuriem viņam jautājumi nav uzdoti, viņš ir tiesīgs savā atzinumā norādīt uz šiem apstākļiem.

Eksperta atzinumu tiesa novērtē pēc savas iekšējās pārliecības, kas pamatota uz tiesas sēdē vispusīgi, pilnīgi un objektīvi pārbaudītiem pierādījumiem, ievērojot tiesisko apziņu, kas balstīta uz loģikas likumiem, zinātnes atziņām un dzīvē gūtiem novērojumiem.

Ja eksperta atzinums nav pietiekami skaidrs vai ir nepilnīgs, tiesa var noteikt papildu ekspertīzi, uzdodot tās izdarīšanu tam pašam ekspertam.

Ja eksperta atzinums nav pamatots, kā arī gadījumā, ja vairāku ekspertu atzinumi ir pretrunīgi, tiesa var noteikt atkārtotu ekspertīzi, uzdodot tās izdarīšanu citam ekspertam vai ekspertiem.