E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18502
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Mājoklis
1
1

Vai īrniekam ir tiesības apskatīt komunālos rēķinus

J
jautā:
11. novembrī, 2019
Zane

Labdien! Mans jautājums ir par īrnieka tiesībām īrētā dzīvoklī. Dzīvoju privātmājā, kurā ir 4 dzīvokļi. Vienā dzīvo mājas īpašniece, trijos – īrnieki. Apmaksa skaidrā naudā tiek reģistrēta ar kvīti, kurā norādīta dzīvokļa īres maksa un atsevišķi teksts “komunālie pakalpojumi”; bez atšifrēšanas mutiski tiek nosaukta summa par patērēto gāzi apkurei (kopējais apkures katls un skaitītājs atrodas saimnieces dzīvoklī), auksto ūdeni un atkritumiem. Patērēto elektrību es nolasu no skaitītāja, taču saimniece pati nodod tālāk rādījumus, arī šī summa ir iekļauta komunālajos pakalpojumos. Kādas ir manas tiesības redzēt vai saņemt saimnieces rēķinus, kurus izrakstījuši pakalpojumu sniedzēji, un aprēķinus, pēc kuriem man jāmaksā komunālie maksājumi?

A
atbild:
12. novembrī, 2019
Inese Helmane
LV portāls

Dzīvokļa īpašuma likums nosaka īpašnieka pienākumu segt izdevumus, kas saistīti ar viņa īpašuma apsaimniekošanu un uzturēšanu. Kā paredz Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likums, parasti namu pārvaldīšanas uzņēmumam apsaimniekošanas un komunālo maksājumu segšanā ir tiešās attiecības ar dzīvokļu īpašniekiem. Savukārt, kā nosaka likums “Par dzīvojamo telpu īri”, dzīvokļu īpašnieks kārto norēķinus ar īrnieku.

Dzīvojamās telpas izīrēšanas noteikumus vispusīgi reglamentē likums “Par dzīvojamo telpu īri”. Likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 11. pants nosaka: slēdzot dzīvojamās telpas īres līgumu, īres maksu nosaka, pusēm rakstveidā vienojoties.

Dzīvojamās telpas īres maksu veido:

1) dzīvojamās mājas apsaimniekošanas izdevumu daļa, kas ir proporcionāla attiecīgās izīrētās dzīvojamās telpas platībai;

2) peļņa.

Apsaimniekošanas izdevumi sastāv no:

1) dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem izdevumiem (mājas sanitārā kopšana, tehniskā uzturēšana, pārvaldes un apkalpojošā personāla uzturēšana);

2) normatīvajos aktos noteiktā dzīvojamās mājas nolietojuma (amortizācijas) atskaitījuma ēkas atjaunošanai.

Papildus īres maksai proporcionāli izīrētās dzīvojamās telpas platībai jāmaksā šādi obligātie maksājumi:

1) likumā noteiktais nekustamā īpašuma nodokļa maksājums;

2) dzīvokļa vai dzīvojamās mājas īpašnieka (valdītāja) un zemes īpašnieka noslēgtajā zemes nomas līgumā noteiktā zemes nomas maksa, ja izīrētā dzīvojamā telpa ir mājā, kas atrodas uz citam īpašniekam piederošas zemes (turpmāk – zemes nomas maksa).

LV portāls iepriekš skaidroja e-konsultācijā, likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 13. pants nosaka: par komunālo pakalpojumu apmaksu īrnieks pats nav tiesīgs pieprasīt no apsaimniekotāja jebkādus paskaidrojumus, jo viņš nav dzīvokļa īpašnieks. Komunālie pakalpojumi var būt dažādi, un dažādi ir aprēķini, kas tos pamato. Īrniekam ir tiesības precizēt to pamatojumu pie izīrētāja, un izīrētājs kā dzīvokļa īpašnieks attiecīgi pieprasa to no apsaimniekotāja.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU