TĒMA: Nodokļi

Atbrīvojums no IIN ienākumam, kas gūts, pārdodot vienīgo īpašumu

J
jautā:
10. novembrī, 2019
Edvīns

Labdien! Pārdodu dzīvokli, kurš šobrīd ir mans vienīgais īpašums, bet nav īpašumā 60 mēnešus. Pēc iepriekš minētā īpašuma pārdošanas vēlos reģistrēt mantotu dzīvokli zemesgrāmatā un arī pārdot. Dzīvokļos neesmu deklarējies, bet 12 mēnešu periodā plānoju pirkt māju par iegūtajiem līdzekļiem no abu īpašumu pārdošanas. Lasot likumdošanu, sapratu, ka nodoklis nav jāmaksā, ieguldot iegūtos līdzekļus 12 mēnešu periodā no vienīgā nekustamā īpašuma pārdošanas. Vai mantotais īpašums, kuru reģistrēšu pēc sava vienīgā īpašuma pārdošanas, arī skaitīsies vienīgais? Paldies!

A
atbild:
12. decembrī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokļi” noteikts, ka ir jāmaksā 20% nodoklis, ja nav trijos gadījumos noteiktā atbrīvojuma.

Nodoklis nav jāmaksā, ja:

  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un vismaz 12 mēnešus pēc kārtas (minētajā 60 mēnešu periodā) līdz atsavināšanas līguma noslēgšanas dienai ir personas deklarētā dzīvesvieta;
  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai ir bijis fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums
  • nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā kā fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums un ienākums no šā nekustamā īpašuma no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas vai arī pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas

No likuma normām izriet: ja mantotā īpašuma pārdošanas brīdī tas būs vienīgais zemesgrāmatā reģistrētais īpašums, šis – no vienīgā īpašuma pārdošanas gūtais – ienākums, ieguldot to cita īpašuma iegādē, nebūs apliekams ar nodokli.

Par nodokļa piemērošanu individuālā gadījumā jāuzzina Valsts ieņēmumu dienestā, jo nodokļa atbrīvojumi ir skatāmi, pamatojoties uz konkrētiem dokumentiem un datiem. Saziņas iespējas atrodamas VID mājaslapā.