E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18485
Lasīšanai: 3 minūtes

Ar kādām izmaksām jārēķinās, mēģinot atgūt parādu tiesas ceļā

J
jautā:
08. novembrī, 2019
Rasa

Vēlos iesniegt tiesā prasību par vienošanās līguma nepildīšanu. Cik man tas izmaksās? Es aizdevu naudu, parakstot vienošanos, bet persona nav atdevusi ne centa. Termiņš sen jau beidzies.

A
atbild:
10. decembrī, 2019
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Vienošanos par naudas aizdošanu Civillikumā sauc par aizdevuma līguma noslēgšanu. Jūs vēlaties prasīt tiesā parāda atmaksu. Šis ir civiltiesisks prasījums, procesuālos jautājumus civilprocesā regulē Civilprocesa likumā.

Civilprocesa likuma 33. pantā ir izsmeļoši uzskaitīti tiesāšanās izdevumi civilprocesā, tie iedalās divās grupās.

 • Tiesas izdevumi:
  • valsts nodeva;
  • kancelejas nodeva;
  • ar lietas izskatīšanu saistītie izdevumi.
 • Ar lietas vešanu saistīti izdevumi:
  • izdevumi par advokāta palīdzību;
  • izdevumi sakarā ar ierašanos uz tiesas sēdēm;
  • ar pierādījumu savākšanu saistītie izdevumi;
  • izdevumi par valsts nodrošināto juridisko palīdzību;
  • izdevumi par tulka palīdzību tiesas sēdē.

No iepriekš uzskaitītajiem tiesāšanās izdevumu veidiem civilprocesā aprēķināt varētu tikai tiesas izdevumus, jo ar lietas vešanu saistītie izdevumi vienmēr ir atkarīgi no paša prasītāja izvēlēm un lietas sarežģītības.

Tiesu administrācijas administrētajā portālā www.manas.tiesas.lv ir pieejams nodevu kalkulators: izvēloties sadaļu “Civilprocess” un “Prasība, kas novērtējama naudas summā”, varat ievadīt prasības summu. Prasības summa prasībās par naudas piedziņu ir pati piedzenamā summa, šādu izmaksu pamatojumam skatīt Civilprocesa likuma 35. panta pirmās daļas pirmo punktu. Tiesas izdevumus ietekmē arī prasītāju un atbildētāju skaits (šajā gadījumā viens prasītājs un viens atbildētājs), arī šādi kritēriji ir jāievada nodevu kalkulatorā, lai atbilstoši Civilprocesa likuma 34. panta noteikumiem tiktu aprēķināta valsts nodeva un izmaksas par pavēstes nosūtīšanu.

Iespējams, šajā gadījumā var celt prasījuma pieteikumu par saistību piespiedu izpildīšanu brīdinājuma kārtībā, tad valsts nodeva ir noteikta atšķirīga: 2% no parāda summas. Valsts nodeva par pavēstes nosūtīšanu paliek nemainīga, jo to ietekmē prasītāju un atbildētāju skaits lietā.

Prasības summā ir iekļaujami arī likumiskie un līgumiskie procenti un līgumsodi, tātad jārēķina pēc tās summas, kuru vēlaties tiesas ceļā piedzīt no parādnieka; jums ir arī tiesības neprasīt tiesā iepriekš minēto un aprobežoties tikai ar paša parāda atprasīšanu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 139 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU