TĒMA: Nodokļi

Iemaksas pensiju apdrošināšanai jāmaksā reizi ceturksnī

J
jautā:
06. novembrī, 2019
Oksana

Labdien! Dažreiz izdaru darbu par naudu. Bet ienākumi par to ir dažādi. Piemēram, var būt 30 eiro mēnesī, var arī ap 100, bet ne vairāk. Vai man jānoformē šie ienākumi, kādā veidā, un kā man par tiem jāmaksā nodokļi? Vai, aizpildot deklarāciju, vienkārši jāuzraksta papildu summa par gadu un no šiem ienākumiem jāmaksā 5%?

A
atbild:
08. novembrī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Fiziskajai personai pirms saimnieciskās darbības uzsākšanas ir jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā kā nodokļu maksātājai, norādot jomu, kurā tā veiks saimniecisko darbību.

Saimnieciskās darbības veicējs uzskaita ieņēmumus un izdevumus un nākamajā gadā no 1. marta līdz 1. jūnijam iesniedz gada ienākumu deklarāciju. No gūtā gada ienākuma jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Ja ienākums ir līdz 20 004 eiro gadā – nodokļa likme ir 20%.

Saimnieciskās darbības veicējs aprēķina un maksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI). Ja ienākumi mēnesī ir mazāki par 430 eiro mēnesī, no tiem jāveic tikai 5% iemaksas pensiju apdrošināšanai.

Iemaksas nav jāveic no ienākuma, kas no gada sākuma nepārsniedz 50 eiro.

Iemaksas pensiju apdrošināšanai jāsamaksā reizi ceturksnī – līdz nākamā ceturkšņa pirmā mēneša 15. datumam –, kā arī jāiesniedz pašnodarbinātā ziņojums par veiktajām iemaksām.

Informāciju saimnieciskās darbības veicējiem varat izlasīt VID mājaslapā.