TĒMA: Mājoklis

Ja pieder pagrabtelpas dzīvojamā mājā

J
jautā:
05. novembrī, 2019
Arnolds

Man pieder pagrabtelpas (tās zemesgrāmatā reģistrētas uz mana vārda) padomju laika dzīvojamā mājā. Pats šajā mājā nedzīvoju. Vai man arī ir tiesības piedalīties dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu pieņemšanā, un vai man ir saistoši šie lēmumi?

A
atbild:
06. novembrī, 2019
Inese Helmane
LV portāls

Dzīvokļa īpašuma likuma 2. pants nosaka dzīvokļa īpašumu un tā sastāvu:

  • dzīvokļa īpašums ir dzīvojamā mājā tiesiski nodalīts patstāvīgs nekustamais īpašums;
  • dzīvokļa īpašums kā lietu kopība sastāv no atsevišķā īpašuma un attiecīgas kopīpašuma domājamās daļas. Dzīvokļa īpašuma sastāvā ietilpstošais atsevišķais īpašums un kopīpašuma domājamā daļa tiesiski nav atdalāmi.

Savukārt likuma 3. pants noteic, kas ir atsevišķais īpašums. Tas ir būvnieciski norobežots un funkcionāli nošķirts dzīvoklis, neapdzīvojamā telpa vai mākslinieka darbnīca, kura atrodas dzīvojamā mājā un kā dzīvojamā vai nedzīvojamā telpu grupa reģistrēta Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā (turpmāk arī – Kadastra informācijas sistēma).

Atsevišķā īpašuma elementi ir:

  • konstruktīvie slodzi nenesošie, nožogojošie un apdares elementi (tai skaitā iekšējās starpsienas, griestu, grīdu un sienu apdare, durvis), kas ietilpst telpas vai telpu grupas robežās;
  • inženiertīkli un inženierkomunikācijas līdz kopīpašuma stāvvadiem;
  • inženieraprīkojuma elementi (arī virtuves aprīkojums, ventilācijas ierīces, tualetes, dušas un vannas aprīkojums), bez kuriem kopīpašumā esošās dzīvojamās mājas daļas elementi var funkcionēt patstāvīgi;
  • atsevišķo īpašumu norobežojošie logi un durvis.

Atsevišķā īpašuma sastāvā papildus var būt arī palīgtelpas, kas ir ārpus telpas (vai telpu grupas) un ar to ir funkcionāli saistītas, un palīgēkas vai to daļas, kas nav funkcionāli saistītas ar kopīpašumā esošo dzīvojamās mājas daļu vai citu atsevišķo īpašumu.

Tātad Jums ir tiesības piedalīties dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu pieņemšanā un ir saistoši pieņemtie lēmumi.