Ja tiek likvidēta štata vieta

J
jautā:
04. novembrī, 2019
Ineta

Sešus gadus esmu strādājusi par namu pārvaldnieci un struktūrvienības vadītāju pašvaldības aģentūras iestādē. Ja mans amats tiek likvidēts, vai darba devējs rīkojas ētiski un likumiski, piedāvājot man darbu, kurš ir daudz zemākas kategorijas (kurinātājs palīgstrādnieks), ar divreiz zemāku darba samaksu? Darba kavējumu un pārkāpumu nav bijis. Jūtos morāli pazemota.

A
atbild:
11. novembrī, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Jūsu emocionālo noskaņojumu var saprast, taču norādītajā situācijas aprakstā tiesību normas nav pārkāptas.

Ja uzņēmumā notiek darbinieku skaita samazināšana, atbilstoši Darba likuma 108. pantam priekšrocības turpināt darba attiecības ir tiem darbiniekiem, kuriem ir labāki darba rezultāti un augstāka kvalifikācija.

Ja darbinieku darba rezultāti un kvalifikācija būtiski neatšķiras, priekšrocības palikt darbā ir tiem darbiniekiem:

1) kuri pie attiecīgā darba devēja nostrādājuši ilgāku laiku;

2) kuri pie attiecīgā darba devēja cietuši nelaimes gadījumā darbā vai saslimuši ar arodslimību;

3) kuri audzina bērnu vecumā līdz 14 gadiem vai bērnu ar invaliditāti vecumā līdz 18 gadiem;

4) kuriem ir divi vai vairāki apgādājamie;

5) kuru ģimenes locekļiem nav pastāvīga ienākuma;

6) kuri ir personas ar invaliditāti vai slimo ar staru slimību;

7) kuri piedalījušies Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidācijā;

8) kuriem līdz pensijas vecuma sasniegšanai atlicis mazāk par pieciem gadiem;

9) kuri, nepārtraucot darbu, kādā izglītības iestādē apgūst profesiju (amatu, arodu);

10) kuriem piešķirts politiski represētās personas statuss.

Neviena no šā panta otrajā daļā minētajām priekšrocībām nav prioritāra salīdzinājumā ar pārējām.

Šādā situācijā likums neuzliek pienākumu darbiniekam, kura amata vieta tiek likvidēta, piedāvāt līdzvērtīgu darbu. Tiesību normas paredz darba devējam, ja tāda iespēja pastāv, piedāvāt “darbu citu darbu tajā pašā vai citā uzņēmumā”.

Ja Jūs nepiekrītat darba devēja piedāvājumam, darba devējs ir tiesīgs uzteikt darbu, pamatojoties uz Darba likuma 101. panta pirmās daļas 9. punktu – tiek samazināts darbinieku skaits.

Šāds uzteikuma pamatojums uzliek pienākumu darba devējam izmaksāt atlaišanas pabalstu Darba likuma 112. pantā norādītajā apmērā.