E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18379
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Vide

Vai ir pieļaujama latvāņa uzziedēšana

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
18. oktobrī, 2019
Ieva Kļaviņa

Vai drīkst pieļaut latvāņu uzziedēšanu, lai varētu izmantot Ministru kabineta noteikumu Nr. 559 2.1. punktā norādīto metodi par ziedu čemura nogriešanu? Liekas loģiski, ka ir jāizveidojas ziedam, lai to varētu nogriezt. Problēma ir vienīgi ar šo pašu noteikumu 26. punkta saturu, kuru dažkārt pašvaldība interpretē tā, ka nav pieļaujama latvāņa uzziedēšana: jo tajā nav minēts laiks, kad un kam tas būtu izmantojams. Šis punkts skan šādi: “26. Ja ar latvāni invadētajā teritorijā personai piederošajā zemes vienībā ir konstatēts latvāņa augs ar izveidojušos ziedkopu, tiek uzskatīts, ka latvāņa izplatības ierobežošanas pasākumi nav veikti.”

A
atbild:
07. novembrī, 2019
Zemkopības ministrija
Daiga Bajale, Lauksaimniecības departamenta Lauksaimniecības resursu nodaļas eksperte

2008. gada 14. jūlija Ministru kabineta noteikumu Nr. 559 “Invazīvo augu sugas – Sosnovska latvāņa – izplatības ierobežošanas noteikumi” pielikumā uzskaitītā mehāniskā metode – ziedu čemuru nogriešana – ir viena no ierobežošanas metodēm, un to veic latvāņu galvenās ziedkopas ziedēšanas sākumā, ziednešus nogriežot. Minēto noteikumu 26. punkts nosaka: ja teritorijā konstatēts latvāņa augs ar izveidojušos ziedkopu, tiek uzskatīts, ka latvāņa izplatības ierobežošanas pasākumi nav veikti.

Lai pašvaldības darbinieki varētu izsekot pašvaldības teritorijā (apkārtnē) veiktos latvāņu ierobežošanas pasākumus, viņi piemēro noteikumos minēto 26. punktu, bet gadījumos, kad zemes īpašnieks ir iesniedzis pašvaldībai informāciju par to, ka plāno iznīcināt īpašumā augošos latvāņus ar minēto mehānisko metodi – ziedu čemuru nogriešanu –, pašvaldību darbiniekiem būtu jāņem vērā minētās metodes ierobežošanas laiks: ziedkopas ziedēšanas sākums.

Vēlamies uzsvērt, ka kopējās sabiedrības interesēs ir ierobežot invazīvās sugas – Sosnovska latvāņa – izplatību. Līdz ar to gadījumos, kad zemes īpašnieks neiznīcina savā zemē augošos latvāņus un nav informējis pašvaldību par to, kādu metodi plāno izmantot, šo bezdarbību nepieciešams konstatēt pēc iespējas ātrāk, lai pastāvētu iespēja rīkoties, pirms latvāņu sēklas ir nogatavojušās un izbirušas, tādēļ pašvaldību darbinieki piemēro noteikumos minēto 26. punktu. Šis ir jautājums par komunikāciju starp zemes īpašnieku un pašvaldību. Aicinām zemes īpašniekus būt atbildīgiem un laikus informēt pašvaldību par pasākumiem, kādi tiks veikti latvāņu ierobežošanā, lai nerastos pārpratumi, kā arī veikt minētos ierobežošanas pasākumus.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 76 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU