E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18371
Lasīšanai: 3 minūtes

Uzturlīdzekļu piedziņa Zviedrijā, ja bērnu tēvs dzīvo Latvijā

J
jautā:
17. oktobrī, 2019
Marta

Es un mani divi bērni pastāvīgi dzīvojam Zviedrijā. Bērna tēvs ir pārcēlies atpakaļ uz Latviju. Ar viņu nav iespējams sazināties, un viņš nemaksā uzturlīdzekļus bērniem. Mums ir Latvijā notariāli apstiprināta vienošanās, ka viņam jāmaksā valstī noteiktā minimālā uzturlīdzekļu summa. Bērnu tēvs to nav darījis jau sešus mēnešus. Esmu iesniegusi pieteikumu Zviedrijas sociālās apdrošināšanas aģentūrā Försäkringskassan. Vēlos uzzināt, kā process notiek tālāk. Kas notiek, ja ar bērnu tēvu nav iespējams sazināties? Varbūt man tomēr bija jāiesniedz pieteikums Latvijā, nevis Zviedrijā?

A
atbild:
19. novembrī, 2019
Edīte Brikmane
LV portāls

Situācijas apraksts liecina, ka esat uzsākusi uzturlīdzekļu pārrobežu piedziņas procesu saskaņā ar Eiropas Padomes Uzturlīdzekļu regulu (EP 2008. gada 18. decembra regula (EK) Nr. 4/2009 par jurisdikciju, piemērojamiem tiesību aktiem, nolēmumu atzīšanu un izpildi un sadarbību uzturēšanas saistību lietā).

Saskaņā ar Uzturlīdzekļu regulu katrā dalībvalstī ir izveidota centrālā iestāde, kas valsts pastāvīgajiem iedzīvotājiem palīdz pārrobežu uzturlīdzekļu pieteikumu sagatavošanā un pārsūtīšanā starp Eiropas Savienības dalībvalstīm. Zviedrijā šīs funkcijas pilda sociālās apdrošināšanas aģentūra Försäkringskassan, bet Latvijā – Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija.

Vecākam, kurš kopā ar bērnu pastāvīgi dzīvo Zviedrijā, ir iespēja ar pārrobežu pieteikumu vērsties Zviedrijas kompetentajā iestādē Försäkringskassan vai pašam uzsākt uzturlīdzekļu piedziņu parādnieka dzīvesvietas valstī – Latvijā –, nododot izpildu dokumentu piespiedu izpildei zvērinātam tiesu izpildītājam.

Jāņem vērā, ka, sniedzot pārrobežu pieteikumu konkrētā ES dalībvalstī, kompetentā iestāde ņems vērā attiecīgās valsts, šajā gadījumā – Zviedrijas, normatīvo regulējumu. LV portāla rīcībā nav informācijas par normatīvo regulējumu Zviedrijā, tāpēc visprecīzāko informāciju Jums varētu sniegt tikai attiecīgās iestādes speciālisti. Turklāt nozīme varētu būt arī tam, kāda veida notariālais akts starp vecākiem ir noslēgts, kas situācijas izklāstā precīzi nav norādīts.

Piemēram, ja Jūs uzsāktu uzturlīdzekļu parāda piedziņas procedūru Latvijā, atkarībā no tā, kā noslēgts notariālais akts, process var būt ļoti atšķirīgs. Sīkāks izklāsts pieejams LV portāla skaidrojumā “Par parāda piedziņu, ja netiek pildīta vienošanās par uzturlīdzekļiem.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 119 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU