TĒMA: Mājoklis

Komunālie maksājumi un PVN

J
jautā:
15. oktobrī, 2019
Maiga

Apsaimniekotājs izveido tāmi celiņa bruģim, summu sadala pēc dzīvokļu skaita (ar PVN). Rēķinā par komunālajiem maksājumiem atkal ir PVN. Ja nevar visu nomaksāt, visu apliek ar soda procentiem. Kā būtu pareizi?

A
atbild:
16. oktobrī, 2019
Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācija
Ģirts Beikmanis, valdes priekšsēdētājs

Šajā jautājumā var būt nianses, kuras, iespējams, ietekmētu atbildes variantus. Klasiskā situācijā pārvaldnieks rēķinos dzīvokļu īpašniekiem iekļauj pozīciju par uzkrājuma veidošanu mājas kopīpašuma nākotnes remontiem, kas tiek aplikti ar PVN. PVN daļa tiek ieskaitīta valsts budžetā. Brīdī, kad tiek veikti mājas kopīpašuma remonta darbi, darbu veicējs izraksta pārvaldniekam rēķinu par paveiktajiem darbiem (ar PVN). Pamatojoties uz to, ka dzīvokļu īpašnieku veikto iemaksu uzkrājuma fondā PVN daļa jau iepriekš tika novirzīta valsts budžetā, no mājas remonta uzkrājuma daļas tiek noņemtas remonta izmaksas (bez PVN). Soda vai maksājumu kavējuma procenti tiek aprēķināti par laikus neveikto iemaksu, balstoties uz kopīpašuma pārvaldīšanas pilnvarojuma līgumu vai Latvijas normatīvajiem aktiem (likumiem).