TĒMA: Mājoklis

Vai jāmaksā par apsaimniekošanu

J
jautā:
15. oktobrī, 2019
Lucija

Labdien! Jautājums par apsaimniekošanu. Vai es varu vairs nemaksāt par apsaimniekošanas pakalpojumiem? Nopirku dzīvokli mājā, kurā 6 dzīvokļi pieder pašvaldībai un 2 (arī mans dzīvoklis) ir izpirkti (privātīpašums). Māju apsaimnieko viena pašvaldības firma. Līgums par apsaimniekošanu ar mani nav noslēgts, bet es visu laiku maksāju par apsaimniekošanu. Tā kā mūsu mājā tikai trīs dzīvokļu īpašnieki kārtīgi maksā (pārējie ir bezdarbnieki un dzērāji, viņiem grūti ar apmaksu), mūsu namam nav naudas remontam. Dzīvoju ar invalīdes pensiju 75 eiro. Man negribas maksāt apsaimniekošanas naudu, ar kuru grūti uzturēt visu māju, un vēl domāt pašai, kur dabūt naudu steidzīgam remontam, kopējā pagalma zāles pļaušanai, malkas šķūņa celšanai (pašvaldība nesen nojauca mūsu 4 malkas šķūnīšus, jo to stāvoklis apdraudēja dzīvību) utt. Vai es (kā vienīgā dzīvokļa īpašniece) varu atteikties no apsaimniekošanas un nemaksāt par pakalpojumu, bet labāk pati krāt šo naudu remontam?

A
atbild:
16. oktobrī, 2019
Inese Helmane
LV portāls

Dzīvokļa īpašuma likuma 10. pantā ir noteikts: “Dzīvokļa īpašniekam ir pienākums:

  • piedalīties dzīvojamās mājas pārvaldīšanā;
  • segt dzīvojamās mājas pārvaldīšanas izdevumus šā likuma 13. pantā noteiktajā kārtībā;
  • norēķināties par saņemtajiem pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu (piemēram, apkure, aukstais ūdens, kanalizācija, sadzīves atkritumu izvešana);
  • maksāt uz dzīvokļa īpašumu attiecinātos nodokļus;
  • maksāt nomas maksu par zemes lietošanu, ja dzīvojamā māja atrodas uz citai personai piederošas zemes;
  • saudzīgi izturēties pret kopīpašumā esošo daļu, ievērot tās lietošanas noteikumus, kā arī normatīvajos aktos noteiktās sanitārās, ugunsdrošības un citas prasības, lai neradītu aizskārumu citu cilvēku drošībai un veselībai, apkārtējās vides kvalitātei, un raudzīties, lai šos noteikumus un prasības ievērotu personas, kas iemitinātas viņa dzīvokļa īpašumā;
  • nodrošināt iespēju dzīvokļu īpašnieku kopības vai pārvaldnieka pilnvarotiem speciālistiem veikt dzīvokļa īpašumā darbības, kas nepieciešamas ar dzīvojamās mājas ekspluatāciju saistītu komunikāciju, būvkonstrukciju un citu elementu ierīkošanai un normālai funkcionēšanai, kā arī nodrošināt iespēju apsekot atsevišķo īpašumu;
  • pildīt dzīvokļu īpašnieku kopības pieņemtos lēmumus.”

Tātad Dzīvokļu īpašuma likuma 10. pantā starp citiem dzīvokļa īpašnieka pienākumiem ir noteikts arī pienākums segt dzīvojamās mājas pārvaldīšanas izdevumus. Lai gan līgums par apsaimniekošanu nav noslēgts, dzīvokļa īpašnieks pakalpojumus saņem un viņam par tiem ir jāmaksā.