TĒMA: Mājoklis

Vai var pārdot māju, ja tajā deklarēti radinieki

J
jautā:
12. oktobrī, 2019
Naty

Labdien! Vai iespējams pārdot māju, kurā esmu pierakstīta bez savas piekrišanas? Nedzīvoju tur, bet krustmāte, kas ir manas vecmāmiņas meita, vēlas pārdot māju, kurā pierakstīta māsa un es kā mazmeita. Vai tā var izdarīt? Un kā būtu jārīkojas?

A
atbild:
04. novembrī, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jolanta Kramerovska, zvērināta advokāte

Saskaņā ar Dzīvesvietas deklarēšanas likuma 2. panta 2. daļas noteikumiem “dzīvesvietas deklarēšanas fakts pats par sevi nerada civiltiesiskas saistības”, dzīvesvietas deklarācija faktiski ir personas paziņojums, kurā adresē valsts vai pašvaldība var šo personu sasniegt. Savukārt Civillikuma 1036. pants noteic, ka “īpašums dod īpašniekam vienam pašam pilnīgas varas tiesību par lietu, ciktāl šī tiesība nav pakļauta sevišķi noteiktiem aprobežojumiem”. Tātad, ja vien jums vai māsai par labu nav pielīgti un nostiprināti kādi īpašuma aprobežojumi, kas neļautu īpašniecei bez saskaņojuma ar jums pārdot savu īpašumu, īpašniece var bez saskaņošanas ar jums brīvi īpašumu atsavināt.