E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18250
Lasīšanai: 2 minūtes
1
1

Kāda ir mantošanas kārtība

J
jautā:
09. oktobrī, 2019
Zanda

Labdien! Civilvīrs man novēlēja testamentā visus naudas līdzekļus bankas kontā. Pēc viņa nāves tos mantoju, bet viņš gatavojās pirkt auto un bija iemaksājis avansa maksājumu autocentrā, taču nomira pirms auto saņemšanas. Vai autocentrs var atmaksāt avansa maksājumu viņa bankas kontā? Ja ne, kurš mantos šo avansa maksājumu: es vai viņa māsa, kas ir likumīgā mantiniece, bet nav iekļauta testamentā? Paldies!

A
atbild:
16. oktobrī, 2019

Mantošanas kārtību un tiesiskos pamatus nosaka Civillikuma otrā daļa “Mantojuma tiesības”.

Kā tas izriet no uzdotā jautājuma, Jūsu dzīvesbiedrs testamentārā mantošanas ceļā ir novēlējis Jums konkrētu lietu – naudas līdzekļus savā norēķinu kontā. Civillikuma 148. pants noteic, ka testamentārā mantošana ir katrs vienpusējs rīkojums, ko kāds dod savas nāves gadījumam par visu savu mantu vai par kādu mantas daļu, vai par atsevišķām lietām vai tiesībām, un to sauc par testamentu. Tādējādi Jums ir tiesības pretendēt uz nelaiķa mantu (testamentā noteiktajā daļā), taču uz plašāku mantu un/vai tiesību loku tas nav attiecināms.

Civillikuma 390. pants nosaka: ja rīkojums nāves gadījumam gan ir, bet bijis dots vai palicis spēkā tikai par vienu mantojuma daļu, tad pārējās daļas pāriet likumiskās mantošanas kārtībā.

Likumiskā mantošana attiecināma uz aizgājēja laulāto (nevis nereģistrēto attiecību partneri), radiniekiem un adoptētajiem Civillikuma 398. panta izpratnē. Savukārt likumiskās mantošanas tiesisko personu loks noteikts Civillikuma 399., 400., 401. un 402. pantā.

Mantojuma tiesības uz mantu (naudas līdzekļiem), kas atrodas pie trešajām personām, nevis aizgājēja norēķinu kontā, pienāksies aizgājēja māsai uz likumiskās mantošanas tiesību pamata.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU