Vidējās iemaksu algas aprēķina kārtību ierosināts mainīt no 2022. gada

J
jautā:
07. oktobrī, 2019
iveta

Labdien! Mani kā topošo māti nomoka jautājums saistībā ar maternitātes pabalstu. Esmu bērna gaidībās, plānotais dzimšanas laiks ir 2020. gada februāris. Līdz šim likumdevējs bija atcēlis strīdīgo normu par pabalsta aprēķinu, bet tagad no 2020. gada tā būs spēkā un materiāli pasliktinās jauno vecāku finansiālo stāvokli, kaut arī tika solīts, ka nepasliktinās. Tātad jautājums par periodu, kurā es netiku guvusi ienākumus (biju uz darba nespējas lapas). Vai dzemdību atvaļinājumā man, aprēķinot bērna kopšanas pabalstu, rēķinās 40% no vidējās iemaksu algas (no kuriem 43,75%) aprēķinās kopējā pabalsta apmēru? Ja līdz šim izslēdza no aprēķina šos periodus, vai tas nepasliktina vecāku kopējo stāvokli, vai tā nav sava veida diskriminācija? Kur un kā var apstrīdēt likuma grozījumus?

A
atbild:
11. novembrī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likumam “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” ir sagatavoti grozījumi, kuru projekts paredz arī jaunu vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķināšanas kārtību, taču tikai no 2022. gada. Ministru kabinetam līdz tam būs jāizdod noteikumi, kuros tiktu noteikta vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķina kārtība un nosacījumi, arī aprēķina formula, aprēķinā piemērojamā alga gadījumos, kad personai par periodu, kurš tiek ņemts vērā aprēķinā, nav apdrošināšanas iemaksu algas.

Likuma grozījumu projekts ir atbalstīts valdībā iesniegšanai Saeimai.